TOGG Gemlik Kampüsü Açılış Töreni Basın Duyurusu

1. GENEL BİLGİLER

Togg Gemlik Kampüsü Açılış Töreni'nin Sayın Cumhurbaşkanımızın teşrifleriyle, 29 Ekim 2022 tarihinde saat 16.00’da Gemlik'te yapılması planlanmaktadır.

Programı takip etmek isteyen basın mensuplarının akreditasyon başvurusu yapması gerekmektedir.

Akreditasyon işlemleri Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı tarafından yürütülmektedir.

 • Ana tören alanı dışında, basın için ayrı bir bölüm mevcut olacaktır.
 • Program canlı yayını, sağlanacak frekans üzerinden takip edilebilecektir.
 • Tören sırasında ana program alanına sadece muhabirler ve fotomuhabirleri alınacaktır. Canlı yayın hizmeti sağlanacağından dolayı kameramanlar ve teknik personel söz konusu bölüme Sayın Cumhurbaşkanımız ayrıldıktan sonra girebilecektir.
 • Basın alanındaki yayınlar için televizyon kanallarının ortak kullanacağı canlı yayın araçları hazır edilecektir. Bunun haricinde kendi canlı yayın aracını getirmek isteyen televizyon kanallarının sadece bir canlı yayın aracı alana alınabilecektir.

2. AKREDİTASYON

Açılış törenini takip etmek isteyen basın mensuplarının 26 Ekim Çarşamba günü saat 23.00’e kadarhttp://akreditasyon.iletisim.gov.tr” internet adresi üzerinden, talep edilen belgeleri sisteme yükleyerek akreditasyon başvurularını tamamlamaları gerekmektedir.

Bu tarihten sonra yapılan başvurular değerlendirmeye alınmayacaktır.

a) Yerli Basın Mensupları

Basın kartı olmayan gazetecilerin görevli oldukları kurumdan temin edecekleri görevlendirme yazılarını (antetli, yetkili kişi imzalı ve kaşeli) sisteme yüklemeleri gerekmektedir.

Basın kartı taşıyan gazetecilerden herhangi bir belge istenmemektedir. (Ancak Sürekli Basın Kartı ve Serbest Basın Kartı sahiplerinin hangi kurum adına etkinlikleri takip edeceklerini başvuru sayfasında yer alan “Açıklamalar” alanına yazmaları ve kurumlarından alacakları görevlendirme yazılarını sisteme yüklemeleri gerekmektedir.)

Dijital medya kurumlarında çalışanlar en fazla iki kişi olarak başvuru yapabilecektir.

b) Ülkemizde Yerleşik Uluslararası Basın Mensupları

Sisteme herhangi bir belge yüklemeyecek, daimî akreditasyon başvurusunda kullandıkları e-posta adresleri ve şifreleri ile sisteme giriş yaparak “Başvurunuzu Seçiniz” menüsü altında yer alan etkinliklerden hangisini takip etmek istediklerini seçecekler ve istenilen bilgileri doldurarak başvurularını tamamlayacaklardır.

Daimî akreditasyon başvurularında kullandıkları e-posta adresinden farklı bir e-posta adresi ile yapılan başvurular değerlendirmeye alınmayacaktır. E-posta adresini hatırlamayan basın mensupları pressaccreditaiton@iletisim.gov.tr e-posta adresinden bilgi alabilirler.

c) Yurtdışından Gelecek Uluslararası Basın Mensupları

Bağlı bulundukları kurumlarından alacakları görevlendirme yazısı (antetli, yetkili kişi imzalı ve kaşeli) ve pasaport fotokopisini sisteme yükleyerek akreditasyon başvurularını tamamlamaları gerekmektedir.

3. NAKLEN YAYIN / UPLİNK ARAÇLARI

Tören alanına girecek naklen yayın araçları için de akreditasyon yaptırılması gerekmektedir. Her bir medya kuruluşu adına sadece bir kişinin araç akreditasyonu bilgilerini doldurması yeterlidir. Her kurumdan yalnızca bir naklen yayın aracı tören alanına alınacaktır.  Kişisel başvuru sayfasının araç akreditasyonu kısmında yer alan “Araç Ekle” butonuna basarak tören alanında görev yapacak araçlar sisteme kaydedebilecektir. Araç akreditasyonu sadece naklen yayın araçları için yapılmakta olup şahsi araçlar için yapılan başvurular kabul edilmeyecektir.

Akreditasyon kartı olmayan görevli uplink ve teknik donanım araçlarının tören alanlarına girişine izin verilmeyecektir.

4. AKREDİTASYON YÖNTEMİ

 • akreditasyon.iletisim.gov.tr adresine giriş yapınız.
 • İlk defa giriş yapıyorsanız "Kayıt ol" butonu üzerinden e-posta adresiniz ve belirleyeceğiniz şifre ile kayıt yaptırınız.
 • Kayıt işleminin ardından, e-posta adresinize gönderilen aktivasyon linkine tıklayarak kayıt işlemini tamamlayınız.
 • E-posta adresiniz ve belirlediğiniz şifre ile sisteme tekrar giriş yapınız.
 • Giriş işleminin ardından açılan sayfaya kimlik bilgilerinizi giriniz ve ardından fotoğrafınızı yükleyiniz. (Girdiğiniz bilgiler; yerli gazeteciler için “nüfus cüzdanı”, uluslararası gazeteciler için ise “pasaport” ile aynı olmalıdır.)
 • Açılan sayfada yer alan “Başvurunuzu Seçiniz” alanında katılmak istediğiniz toplantıyla ilgili “Togg Gemlik Kampüsü Açılış Töreni” program adını tıklayınız.
 • Basın kartı sahibi olan yerli ve uluslararası gazetecilerin kurum, görev ve iletişim bilgileri otomatik olarak sisteme yüklenecektir. Başvuru sahipleri sayfanın sağ alt köşesinde yer alan “Gönder” butonuna tıklayarak başvurularını tamamlayacaklardır.
 • Basın kartı sahibi olmayan ulusal ve uluslararası gazeteciler, istenen bilgileri sisteme girip yukarıda belirtilen belgeleri yüklemek suretiyle sayfanın sağ alt köşesinde yer alan “Gönder” butonuna tıklayarak başvurularını tamamlayacaklardır.
 • Başvurusunu başarıyla tamamlayan medya mensuplarına “Başvurunuz sisteme kaydedilmiştir” bilgisini içeren e-posta gönderilmektedir. (Böyle bir e-posta almamışsanız tekrar başvuru yapınız.)
 • Başvurusu uygun görülen medya mensuplarına “Başvurunuz onaylanmıştır” bilgisini içeren e-posta gönderilecektir.
 • Başvuruda kullandığınız e-posta adresi ve şifrenizi unutmayınız. Daha sonra yapacağınız akreditasyon başvurularında da bu bilgileri kullanmanız gerekmektedir.

Saygıyla Duyurulur.