İslam İşbirliği Teşkilatı Ekonomik ve Ticari İşbirliği Daimi Komitesi (İSEDAK)  39. Bakanlar Toplantısı (2-5 Aralık 2023, İstanbul)

1. GENEL BİLGİ

İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) Ekonomik ve Ticari İşbirliği Komitesi’nin (İSEDAK) 38. Bakanlar Toplantısı 2-5 Aralık 2023 tarihlerinde İstanbul Kongre Merkezi’nde düzenlenecektir.

İSEDAK 38. Bakanlar Toplantısı’na İİT üye ve gözlemci ülkeler, İİT Genel Sekreterliği, ilgili İİT kuruluşları ile diğer bazı uluslararası kuruluşlar davet edilmiştir. Davet edilen ülkelerin, toplantıya Bakan düzeyindeki heyetlerle katılmaları beklenmektedir.

 

2. AKREDİTASYON

Toplantıyı takip etmek isteyen basın mensuplarının en geç 24 Kasım 2023 Cuma günü saat 16:00’a kadar http://akreditasyon.iletisim.gov.tr adresi üzerinden talep edilen belgeleri sisteme yükleyerek akreditasyon başvurularını yapmaları gerekmektedir.

Belirtilen tarihten sonra yapılacak başvurular değerlendirmeye alınmayacaktır.

 

 1. Yerli Basın Mensupları

Basın kartı taşıyan basın mensuplarından herhangi bir belge istenmemektedir.  (Ancak Sürekli Basın Kartı ve Serbest Basın Kartı sahiplerinin hangi kurum adına toplantıyı takip edeceklerini başvuru sayfasında yer alan “Açıklamalar” alanına yazmaları ve kurumlarından alacakları görevlendirme yazılarını sisteme yüklemeleri gerekmektedir.)

Basın kartı olmayan yerli basın mensuplarının görevli oldukları kurumdan temin edecekleri görevlendirme yazılarını (antetli, yetkili kişi imzalı ve kaşeli) sisteme yüklemeleri gerekmektedir.

 

 1. Ülkemizdeki Yerleşik Uluslararası Basın Mensupları

Ülkemizde yerleşik bulunan uluslararası basın mensupları sisteme herhangi bir belge yüklemeyecek olup, daimi akreditasyon başvurusunda kullandıkları e-posta adresleri ve şifreleri ile sisteme giriş yaparak başvurularını tamamlayacaklardır.

Daimi akreditasyon başvurularında kullandıkları e-posta adresinden farklı bir e-posta adresi ile yapılan başvurular değerlendirmeye alınmayacaktır. E-posta adresini hatırlamayan basın mensupları pressaccreditation@iletisim.gov.tr  e-posta adresinden bilgi alabilirler.

 

 1. Yurt dışından Gelecek Uluslararası Basın Mensupları

Bağlı bulundukları kurumlarından alacakları görevlendirme yazısı (antetli, yetkili kişi imzası taşıyan ve kaşeli) ve pasaport fotokopisini sisteme yüklemek suretiyle akreditasyon başvurularını tamamlamaları gerekmektedir.

3. AKREDİTASYON YÖNTEMİ

 • http://akreditasyon.iletisim.gov.tr adresine giriş yapınız.
 • İlk defa giriş yapıyor iseniz "Kayıt ol" butonu üzerinden e-posta adresiniz ve belirleyeceğiniz şifre ile kayıt yaptırınız.
 • Kayıt işleminin ardından, e-posta adresinize gönderilen aktivasyon linkine tıklayarak kayıt işlemini tamamlayınız.
 • E-posta adresiniz ve belirlediğiniz şifre ile sisteme tekrar giriş yapınız.
 • Giriş işleminin ardından açılan sayfaya kimlik bilgilerinizi giriniz ve ardından fotoğrafınızı yükleyiniz. (Girdiğiniz bilgiler; yerli gazeteciler için “nüfus cüzdanı”, uluslararası gazeteciler için ise “pasaport” ile aynı olmalıdır.)
 • Açılan sayfada yer alan “Başvurunuzu Seçiniz” alanında katılmak istediğiniz etkinliklerle ilgili “İSEDAK 39. Bakanlar Toplantısı (2-5 Aralık 2023)” toplantı adını tıklayınız.
 • Basın kartı sahibi olan yerli ve uluslararası gazetecilerin kurum, görev ve iletişim bilgileri otomatik olarak sisteme yüklenecektir. Başvuru sahipleri sayfanın sağ alt köşesinde yer alan “Gönder” butonuna tıklayarak başvurularını tamamlayacaklardır.
 • Basın kartı sahibi olmayan yerli ve uluslararası gazeteciler istenen bilgileri sisteme girip yukarıda belirtilen belgeleri yüklemek suretiyle sayfanın sağ alt köşesinde yer alan “Gönder” butonuna tıklayarak başvurularını tamamlayacaklardır.
 • Başvurusunu başarıyla tamamlayan medya mensuplarına  “Başvurunuz sisteme kaydedilmiştir” bilgisini içeren e-posta gönderilmektedir. (Böyle bir e-posta almamışsanız tekrar başvuru yapınız.)
 • Başvurusu uygun görülen medya mensuplarına “Başvurunuz onaylanmıştır” bilgisini içeren e-posta gönderilecektir.
 • Başvuruda kullandığınız e-posta adresi ve şifrenizi unutmayınız. Daha sonra yapacağınız akreditasyon başvurularında da bu bilgileri kullanmanız gerekmektedir.

 

Akreditasyon kartları,  2 Aralık 2023 tarihinden itibaren İstanbul Kongre Merkezi’nde kurulacak basın masasından dağıtılacaktır.

Saygıyla duyurulur.