Çanakkale Kara Muharebelerinin 107. Yılı Anma Törenleri (24-25 Nisan 2022, Çanakkale)

1. GENEL BİLGİ

Çanakkale Kara Muharebelerinin 107. Yılı Anma Törenleri, Çanakkale Şehitler Abidesinde, şehitliklerde, diğer anıt ve mezarlıklarda 24-25 Nisan 2022 tarihlerinde düzenlenecektir.

2. AKREDİTASYON

Söz konusu törenleri takip etmek isteyen basın mensupları için akreditasyon uygulanacaktır. Bu itibarla;  etkinlikleri takip etmek isteyen basın mensuplarının; 20 Nisan 2022 Çarşamba günü saat 13:00’e kadar http://akreditasyon.iletisim.gov.tr internet adresi üzerinden, talep edilen belgeleri de sisteme yükleyerek akreditasyon başvurularını tamamlamaları gerekmektedir.

a) Yerli Basın Mensupları

Basın kartı olmayan gazetecilerin görevli oldukları kurumdan temin edecekleri görevlendirme yazılarını (antetli, yetkili kişi imzalı ve kaşeli) sisteme yüklemeleri gerekmektedir.

Basın kartı taşıyan gazetecilerden herhangi bir belge istenmemektedir. (Sürekli Basın Kartı ve Serbest Basın Kartı Sahiplerinin ise hangi kurum adına etkinlikleri takip edeceklerini başvuru sayfasında yer alan “Açıklamalar” alanına yazmaları ve kurumlarından alacakları görevlendirme yazılarını sisteme yüklemeleri gerekmektedir.)

b) Ülkemizde Yerleşik Uluslararası Basın Mensupları

Sisteme herhangi bir belge yüklemeyecek, daimi akreditasyon başvurusunda kullandıkları e-posta adresleri ve şifreleri ile sisteme giriş yaparak başvurularını tamamlayacaklardır.

Daimi akreditasyon başvurularında kullandıkları e-posta adresinden farklı bir e-posta adresi ile yapılan başvurular değerlendirmeye alınmayacaktır.

c) Yurtdışından Gelecek Uluslararası Basın Mensupları

Bağlı bulundukları kurumlarından alacakları görevlendirme yazısı (antetli, yetkili kişi imzalı ve kaşeli) ve pasaport fotokopisini sisteme yükleyerek akreditasyon başvurularını tamamlamaları gerekmektedir.

Daha önce sistem üzerinden herhangi bir başvuru yapılmışsa önceki başvuruda kullanılan e-posta adresinden farklı bir e-posta adresi ile yapılan başvurular değerlendirmeye alınmayacaktır.

3.  AKREDİTASYON YÖNTEMİ

a) http://akreditasyon.iletisim.gov.tr adresine giriş yapınız.

b) İlk defa giriş yapıyor iseniz "Kayıt Ol" butonu üzerinden e-posta adresiniz ve belirleyeceğiniz şifre ile kayıt yaptırınız.

c) Kayıt işleminin ardından, e-posta adresinize gönderilen aktivasyon linkine tıklayarak kayıt işlemini tamamlayınız.

d) E-posta adresiniz ve belirlediğiniz şifre ile sisteme tekrar giriş yapınız.

e) Giriş işleminin ardından açılan sayfaya kimlik bilgilerinizi giriniz ve ardından fotoğrafınızı yükleyiniz. (Girdiğiniz bilgiler; yerli gazeteciler için “Nüfus Cüzdanı”, uluslararası gazeteciler için ise “Pasaport” ile aynı olmalıdır.)

f)  Açılan sayfada “Başvurunuzu Seçiniz” alanında yer alan “Çanakkale Kara Muharebelerinin 107. Yılı Anma Törenleri, 24-25 Nisan 2022, Çanakkale (Commemoration Ceremonies of 107. Anniversary of the Çanakkale Land Battles, 24-25 April 2022, Çanakkale)” toplantı adını tıklayınız.

g) Basın kartı sahibi olan yerli ve uluslararası gazetecilerin kurum, görev ve iletişim bilgileri otomatik olarak sisteme yüklenecektir. Başvuru sahipleri sayfanın sağ alt köşesinde yer alan “Gönder” butonuna tıklayarak başvurularını tamamlayacaklardır.

h) Basın kartı sahibi olmayan yerli ve uluslararası gazeteciler, istenen bilgileri sisteme girip yukarıda belirtilen belgeleri sisteme yüklemek suretiyle  sayfanın sağ alt köşesinde yer alan “Gönder” butonuna tıklayarak başvurularını tamamlayacaklardır.

i) Başvurusunu başarıyla tamamlayan medya mensuplarına  “Başvurunuz sisteme kaydedilmiştir” bilgisini içeren e-posta gönderilmektedir. (Böyle bir e-posta almamışsanız tekrar başvuru yapınız)

j) Başvurusu uygun görülen medya mensuplarına “Başvurunuz onaylanmıştır” bilgisini içeren e-posta gönderilecektir.

k) Başvuruda kullandığınız e-posta adresi ve şifrenizi unutmayınız. Daha sonra yapacağınız akreditasyon başvurularında da bu bilgileri kullanmanız gerekmektedir.

AKREDİTASYON KARTLARININ DAĞITIMI:

Akreditasyon kartları 23 Nisan 2022 tarihinde 12:30/18.30 saatleri arasında Kemalpaşa Mahallesi Dibek Sokak No:17/1 adresinde bulunan Çanakkale Bölge Müdürlüğümüzden temin edilebilecektir. Akreditasyon kartları, Şehitler Abidesindeki Tören günü (24 Nisan 2022) ise, Eceabat İskelesi’nde kurulacak basın masasından 12.00/14.30 saatleri arasında dağıtılacaktır.

ULAŞIM:

24 Nisan 2022 tarihinde gerçekleştirilecek törenleri izlemek isteyen basın mensupları için Çanakkale Savaşları ve Gelibolu Tarihi Alan Başkanlığınca Eceabat iskelesinden 13.00/14.30 saatleri arasında araçlar hareket ettirilecektir. Söz konusu araçların haricinde akredite edilen canlı yayın araçları hariç alana başka araç alınmayacaktır.

NAKLEN YAYIN / UPLİNK ARAÇLARI

Tören alanına girecek naklen yayın araçları için de akreditasyon yaptırılması gerekmektedir. Her bir medya kuruluşu adına sadece bir kişinin araç akreditasyonu bilgilerini doldurması yeterlidir, kurumunuz adına 1’den fazla naklen yayın aracı tören alanına girecek ise kişisel başvuru sayfanızın araç akreditasyonu kısmında yer alan “Araç Ekle” butonuna basarak tören alanında görev yapacak tüm araçlarınızı sisteme kaydedebilirsiniz. Araç akreditasyonu sadece naklen yayın araçları için yapılmakta olup şahsi araçlar için yapılan başvurular kabul edilmeyecektir.

Akreditasyon kartı olmayan görevli uplink ve teknik donanım araçlarının tören alanlarına girişine izin verilmeyecek ve akredite olmayan basın mensupları basının faydalandığı kolaylık ve basın organizasyonlarından yararlanamayacaklardır.      

Saygıyla duyurulur.

 

Bilgi için:

1. Yerli Basın Mensupları

İrtibat Tel: +90 (506) 633 34 38

İrtibat E-posta: egemen.moral@iletisim.gov.tr

İrtibat Kişisi: Egemen MORAL

 

2. Uluslararası Basın Mensupları

İrtibat Tel: +90 (0312) 590 27 98

İrtibat E-posta: pressaccreditation@iletisim.gov.tr

İrtibat Kişisi: Mertcan UZUN