Yerleşik Uluslararası Basın Mensuplarının Dikkatine

Yerleşik Uluslararası Basın Mensuplarının Dikkatine

2024 yılında Türkiye’deki görevine devam edecek yabancı basın mensuplarının basın kartı yenileme başvurusu yapmadan önce Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığına başvurarak 2024 yılı için çalışma izni veya çalışma izni muafiyeti belgelerini almaları gerekmektedir.

Son geçerlilik tarihi 31.12.2023 ve öncesi olan çalışma izinleri ya da çalışma izni muafiyeti belgeleri basın kartı yenileme başvurularında geçerli olmayacaktır.

Başvurular aşağıdaki adreslerden online olarak yapılacaktır.

Çalışma İzni: https://ecalismaizni.csgb.gov.tr/eizin

Çalışma İzni Muafiyeti: https://emuafiyet.csgb.gov.tr/welcome

Türkiye dışında kurulu bir tüzel kişiliğin çalışanı veya yurt dışında kurulu işyeri bulunan ve bağımsız çalışan olarak Türkiye'ye haber amaçlı gelen yabancı basın mensupları görev veya iş süresince “Çalışma İzni Muafiyeti” kapsamında olup, bu kriterleri sağlayan yabancı uyruklu basın mensuplarının çalışma izni muafiyetine başvuru yapması gerekmektedir.

Türkiye’de kurulu bir tüzel kişiliğe bağlı olarak çalışan yabancı uyruklu basın mensupları “Çalışma İzni” kapsamında olup, bu kriterleri sağlayan yabancıların çalışma iznine başvuruda bulunmaları gerekmektedir.

Çalışma izni ve çalışma izni muafiyeti başvurularında sorun yaşayan basın mensupları aşağıdaki e-posta adreslerine yazabilir.

Çalışma izni muafiyeti için;

emuafiyetdestek@csgb.gov.tr

Çalışma izni için;

eizindestek@csgb.gov.tr

Basın mensupları, 2024 yılı için izin/muafiyet belgelerini aldıktan sonra basın kartı yenileme başvurusu yapabileceklerdir.

2024 yılı akreditasyon yenileme sürecine ilişkin bilgilendirme ise önümüzdeki günlerde ayrıca duyurulacaktır.

Akreditasyon işlemleri ile ilgili her konuda pressaccreditation@iletisim.gov.tr adresine e-posta gönderebilirsiniz.