29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Törenleri basın akreditasyon duyurusu

BASIN DUYURUSU

29 EKİM CUMHURİYET BAYRAMI TÖRENLERİ

(29 EKİM 2023, ANKARA)

1. GENEL BİLGİ

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlama törenlerini takip etmek isteyen basın mensupları için İletişim Başkanlığımızca akreditasyon işlemi uygulanacaktır.

 2. AKREDİTASYON

Söz konusu etkinlikleri takip etmek isteyen basın mensuplarının, 25 Ekim 2023 Çarşamba günü saat 12.00’e kadar http://akreditasyon.iletisim.gov.tr internet adresi üzerinden, talep edilen belgeleri de sisteme yükleyerek akreditasyon başvurularını tamamlamaları, naklen yayın araçlarında görevli personelin ise basın mensubu gibi sisteme kaydolarak akreditasyon yaptırması gerekmektedir.

a)Yerli Basın Mensupları;

Basın kartı olmayan gazetecilerin görevli oldukları kurumdan temin edecekleri görevlendirme yazılarını (antetli, yetkili kişi imzalı ve kaşeli) sisteme yüklemeleri önem arz etmektedir.

Göreve bağlı basın kartı taşıyan gazetecilerden herhangi bir belge istenmemektedir. (Not: Sürekli Basın Kartı ve Serbest Basın Kartı sahiplerinin ise etkinlikleri hangi kurum adına takip edeceklerini başvuru sayfasında yer alan “Açıklamalar” alanına yazmaları ve kurumlarından alacakları görevlendirme yazılarını sisteme yüklemeleri gerekmektedir.)

b) Ülkemizde Yerleşik Uluslararası Basın Mensupları;

Sisteme herhangi bir belge yüklemeyecek, daimi akreditasyon başvurusunda kullandıkları e-posta adresleri ve şifreleri ile sisteme giriş yaparak başvurularını tamamlayacaklardır.

Daimi akreditasyon başvurularında kullandıkları e-posta adresinden farklı bir e-posta adresi ile yapılan başvurular Değerlendirmeye alınmayacaktır. E-posta adresini hatırlamayan basın mensupları daimiakreditasyon@iletisim.gov.tr e-posta adresinden bilgi alabilirler.

 

3. AKREDİTASYON YÖNTEMİ

http://akreditasyon.iletisim.gov.tr  adresine giriş yapınız. İlk defa giriş yapıyor iseniz "Kayıt Ol" butonu üzerinden e-posta adresiniz ve belirleyeceğiniz şifre ile kayıt yaptırınız. Kayıt işleminin ardından, e-posta adresinize gönderilen aktivasyon linkine tıklayarak kayıt işlemini tamamlayınız. E-posta adresiniz ve belirlediğiniz şifre ile sisteme tekrar giriş yapınız. Giriş işleminin ardından açılan sayfaya kimlik bilgilerinizi giriniz ve ardından fotoğrafınızı yükleyiniz. (Girdiğiniz bilgiler; yerli gazeteciler için “Nüfus Cüzdanı”, uluslararası gazeteciler için ise ‘’Pasaport’’ ile aynı olmalıdır.) Açılan sayfada “Başvurunuzu Seçiniz” alanında yer alan “29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Törenleri” toplantı adını tıklayınız.
Basın kartı sahibi olan yerli ve uluslararası gazetecilerin kurum, görev ve iletişim bilgileri otomatik olarak sisteme yüklenecektir. Başvuru sahipleri sayfanın sağ alt köşesinde yer alan “Gönder” butonuna tıklayarak başvurularını tamamlayacaklardır. Basın kartı sahibi olmayan yerli ve uluslararası gazeteciler, istenen bilgileri sisteme girip yukarıda belirtilen belgeleri sisteme yüklemek suretiyle  sayfanın sağ alt köşesinde yer alan “Gönder” Butonuna Tıklayarak Başvurularını tamamlayacaklardır. Başvurusunu başarıyla tamamlayan medya mensuplarına  “Başvurunuz sisteme kaydedilmiştir” bilgisini içeren e-posta gönderilmektedir. (Böyle bir e-posta almamışsanız tekrar başvuru yapınız.) Başvurusu uygun görülen medya mensuplarına “Başvurunuz onaylanmıştır” bilgisini içeren e-posta gönderilecektir. Başvuruda kullandığınız e-posta adresi ve şifrenizi unutmayınız. Daha sonra yapacağınız akreditasyon başvurularında da bu bilgileri kullanmanız gerekmektedir.

 4. NAKLEN YAYIN / UPLİNK ARAÇLARI

Tören alanına girecek naklen yayın araçları için de akreditasyon yaptırılması gerekmektedir. Her bir medya kuruluşu adına sadece bir kişinin araç akreditasyonu bilgilerini doldurması yeterlidir, kurumunuz adına 1’den fazla naklen yayın aracı tören alanına girecek ise kişisel başvuru sayfanızın araç akreditasyonu kısmında yer alan “Araç Ekle” butonuna basarak tören alanında görev yapacak tüm araçlarınızı sisteme kaydedebilirsiniz. Araç akreditasyonu sadece naklen yayın araçları için yapılmakta olup şahsi araçlar için yapılan başvurular kabul edilmeyecektir.

Akreditasyon kartı olmayan görevli uplink ve teknik donanım araçlarının tören alanlarına girişine izin verilmeyecek ve akredite olmayan basın mensupları basının faydalandığı kolaylık ve basın organizasyonlarından yararlanamayacaklardır.

NOT: Törenleri takip edecek olan basın mensuplarının, kortejin düzenini bozmaması açısından görüntü almaları için kendilerine ayrılan alanda görevlerini yapmaları gerekmektedir.

Saygıyla duyurulur.

Bilgi için:

İrtibat Kişisi                            İrtibat Telefon Numarası        İrtibat e-Posta Adresi

Gülden AÇIK                        0 (312) 590 29 29                   gulden.acik@iletisim.gov.tr

Şenay BİTMEZ                      0 (312) 590 28 51                   senay.bitmez@iletisim.gov.tr

Onur TOPAÇ                         0 (312) 590 27 30                   onur.topac@iletisim.gov.tr

Zikrullah karabulut                0 (312) 590 29 20                   zikrullah.karabulut@iletisim.gov.tr