“YSK’nın kararı demokrasi için zaferdir”

“YSK’nın kararı demokrasi için zaferdir”

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın sözcüsü İstanbul belediye başkanlığı seçimlerinin iptal edilmesiyle birlikte seçmenlerin tercihinin güvence altına alındığını ve bu kararın “Türk demokrasisi için bir zafer” olduğunu söyledi.

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, The Associated Press’e ülkenin Yüksek Seçim Kurulu’nun 23 Haziran’da yapılmasına karar verdiği yeni yerel seçimlerin Türkiye’nin neredeyse 70 yıllık özgür ve adil seçim sicilini sürdürmesine imkan verdiğini belirtti.

Yüksek Seçim Kurulu pazartesi günü Erdoğan’ın partisinden yana karar verdi ve muhalefet adayını ülkenin en büyük kentinin belediye başkanı yapan 31 Mart seçimlerinin sonuçlarını geçersiz ilan etti.

Altun, “Ayrıca adli sistemin bu süreç sırasında seçim yasalarını ihlal eden tüm kişileri ve örgütleri sorumlu tutacağına inancımız tamdır” dedi.

İktidar partisi seçim usulsüzlükleri yapıldığı iddiasında bulundu.  AK Parti’nin talepte bulunduğu oyların yeniden sayımı ve daha önceki başvuruları, Erdoğan’ın adayının başarı kazanmasını sağlayamamıştı.