Türkmenistan, Azerbaycan ve Türkiye Dışişleri Bakanları görüştü

Türkmenistan, Azerbaycan ve Türkiye Dışişleri Bakanları görüştü

Türkiye, Azerbaycan ve Türkmenistan Dışişleri Bakanları 5. Toplantısı Ankara’da düzenlendi.

Toplantının ilk turunda Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Türkmenistanlı mevkidaşıyla görüştü. Üçlü toplantı öncesinde Çavuşoğlu, Azerbaycanlı mevkidaşı Ceyhun Bayramov ile ikili görüşme yaptıktan sonra Ankara’da Dışişleri Bakanlarının üçlü toplantısına geçildi, toplantı sonunda üç Bakan ortak basın toplantısı düzenledi.

Basın toplantısında üçlü mekanizmanın 2014 yılından bu yana başladığına işaret eden Çavuşoğlu, “Bu mekanizma bugün çok yönlü bir katılım haline gelerek bölgenin güvenliği, refahı ve huzuru için çabalıyor.” dedi.

Üç ülke Dışişleri Bakanlarının, Türkmenistan’da yapılması planlanan liderler toplantısının gündemini belirleme doğrultusunda görüşmelerde bulunduğuna değinen Türkiye Dışişleri Bakanı şöyle konuştu: “Üç ülkenin Dışişleri Bakanları bölgesel iletişim, taşımacılık ve enerji ile ilgili konuları ele aldı. Bakanlar terörle mücadele, Afganistan meselesi, İslamofobinin yanı sıra bölge ve uluslararası meseleler hakkında da görüş alışverişinde bulundu.”

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu ile ikili görüşmelerine işaret eden Türkmenistan Dışişleri Bakanı Raşid Meredov, “Bu görüşmelerde iki ülke ilişkilerinin geliştirilmesi konusu ele alındı ve Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bu yıl içinde Türkmenistan’ı ziyaret etmesi kararlaştırıldı.” dedi.

BM toplantıları sırasında üç ülkenin iş birliğine ve bu toplantılarda Türkiye ve Azerbaycan’ın ülkesini desteklemesine işaret eden Meredov, “Üç ülke liderinin toplantısı, ilişkilerin başta enerji, taşımacılık, teknoloji ve ticaret olmak üzere tüm alanlarda geliştirilmesini sağlayacak.” dedi.

Basın toplantısında Azerbaycan Dışişleri Bakanı Bayramov da Türkmenistan ve Azerbaycan tarafından ortak olarak kullanılacak Hazar Denizi’ndeki dostluk petrol ve gaz havzasına işaret ederek, “Bakü işgal altındaki topraklarının bir bölümünün kurtarılmasında Türk Milleti ve Devleti’nin siyasi ve manevi desteğini aldı. Ankara bölgede kalıcı barışın sağlanmasında önemli rol oynamaktadır.” dedi. Savaş bölgesinde Türkiye’nin mayın temizleme gruplarının çalışmalarına işaret eden Bayramov, “İşgalden kurtarılan bölgelerin yeniden inşasında Türkiye de yer alacak.” dedi.