Türkiye’nin yeni Türksat 5A Uydusu, ABD’den fırlatıldı

Türkiye’nin yeni Türksat 5A Uydusu, ABD’den fırlatıldı

Anadolu Ajansı, SpaceX'in perşembe günü geç saatlerde uzay yörüngesine bir Türk iletişim uydusu fırlattığını bildirdi.

Teknoloji şirketinin Falcon 9 roketi, Türksat 5A uydusunu taşıyan ABD'nin Florida eyaletindeki Cape Canaveral Hava Kuvvetleri İstasyonu'ndaki Space Launch Complex 40'tan fırlatıldı.

Ülkenin frekans ve yörünge haklarının önümüzdeki 30 yıl için garanti edildiğini söyleyen Türkiye Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığına göre uydu dört ay içinde yörüngeye yerleşecek ve 2021'in ikinci yarısında hizmete girecek.

Görev, 2021'de SpaceX için ilk lansmanı işaret ediyor.

Lansman öncesinde konuşan Türkiye Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Ömer Fatih Sayan, Türksat 5A'yı, "Bize uzaydaki kabiliyetimizi geliştirme fırsatı veren en yeni nesil uydulardan biri." olarak nitelendirdi.

Sayan SpaceX'in Cape Canaveral'daki görev kontrol merkezinin önünde muhabirlere verdiği demeçte, "Türksat 5A ile öncelikle yörünge haklarımızı koruyacak, kırsal alanlara Ku-band ile internet hizmetleri başta olmak üzere yayın ve iletişim yoluyla ticari hizmetler sunacağız.” dedi.

Sayan, Türksat 5A'nın yörüngesine girmesinin yaklaşık 140 gün süreceğini söyledi. Bunun ardından uydu bir ay boyunca test edilecek. Uydu, başkent Ankara'daki TÜRKSAT tesisinde kontrol edilecek.

SpaceX'in web sitesinde, "Airbus Savunma ve Uzay tarafından önemli Türk katkılarıyla inşa edilen Türk 5A uydusu Türkiye, Orta Doğu, Avrupa ve Afrika üzerinden Ku-bant televizyon yayın hizmetleri sağlayacak.” ifadeleri kullanıldı.

Uydu 42 transponder taşıyacak ve 31 derece Doğu'da kullanılmayan bir Türk yörünge yuvasına yerleştirilecek.

Türkiye Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu geçen yıl Türksat 5A, 5B ve 6A dahil yeni haberleşme uydularının ülkeyi uzayda daha güçlü hale getireceğini söylemişti.

Uydunun fırlatılması önceden planlanmış ancak fırlatma birkaç kez ertelenmişti.