Türkiye’nin yeni amfibi hücum gemisi teslim edildi

Türkiye’nin yeni amfibi hücum gemisi teslim edildi

Türkiye Millî Savunma Bakanlığı tarafından geçtiğimiz günlerde yapılan açıklamada, Anadolu amfibi hücum gemisinin, kabul testlerini tamamladıktan sonra Türk Deniz Kuvvetlerine teslim edildiği belirtildi.

Türkiye, son dönemde donanma gücünü yükseltmeye, bölgesel güç olarak statüsünü daha da güçlendirmeye çalışıyor.

Sedef Tersanesi tarafından inşa edilen TCG Anadolu Gemisi 231 metre uzunluğa, 32 metre genişliğe sahip.

Phalanx yakın savunma silah sistemi ve TORK anti torpido sistemi gibi donanımlara sahip gemi, çıkarma gemisi ve hafif uçak gemisi işlevi görecek.

Savunma Bakanlığının verilerine göre Anadolu’nun içindeki su alabilen havuza dört adet mekanize çıkarma gemisi girebilecek. Araç güvertesinde 13 tank, 27 zırhlı amfibi hücum aracı, 6 zırhlı personel taşıyıcı ve 15 romörk olmak üzere kara muharebesi donanımları bulunacak.

Geminin uçuş güvertesinde ise 10 helikopter veya 50 adet SİHA konuşlanacak.

Uzmanlar, geminin donanmaya tesliminin Türkiye'nin deniz muharebesi becerileri açısından yeni bir seviyeye işaret ettiği kanısında.

Türkiye, son dönemde birçok komşu ülke ile ulusal güvenlik ve enerji dahil farklı alanlarda anlaşmalara imza attı.

Uzmanlar, Türkiye’nin deniz gücünü artırarak stratejik yaşam sahasını genişletmeyi, çıkarlarını korumayı ve bölgesel çatışmalara daha sert müdahale etmeyi istediğini belirtiyor.

Anadolu Gemisinin özelliklerinin de Türkiye’nin askeri nüfuzunu sürekli genişletme niyetine uygun olduğu belirtiliyor.

Son yıllarda Sudan, Katar ve Somali gibi çok sayıda ülkeyle askeri işbirlikleri yürüten Türkiye, nüfuzunu Kızıldeniz'e, Basra Körfezi'ne ve Hint Okyanusu'na kadar genişletmeye çalışıyor.