Türkiye’nin turizm geliri salgın öncesine kıyasla yüzde 19 arttı, gelecek 5 yıl için hedef 100 milyar dolar

Türkiye’nin turizm geliri salgın öncesine kıyasla yüzde 19 arttı, gelecek 5 yıl için hedef 100 milyar dolar

Türkiye Kültür ve Turizm Bakanlığı, 2022 yılına ait verileri açıkladı.

Türkiye, 2022'de 51,4 milyonun üzerinde turist ağırlarken, salgın öncesindeki seviyenin yüzde 99’una ulaşıldı. Türkiye, dünyanın 3. büyük turizm piyasası oldu.

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, turizm gelirlerindeki büyümenin dikkat çekici olduğuna işaret ederek, ‘‘2022'de Türkiye'nin turizm geliri 46,3 milyar dolar ile rekor seviyeye ulaştı. Bu, 2019'a kıyasla yüzde 19'luk bir artış demek. Veriler, Türkiye’nin salgının etkisinden çıktığını gösterdi. 2028 yılına kadar toplam 90 milyon turist ağırlayacağımıza eminiz. Turizm gelirimizin 100 milyar dolara ulaşmasını hedefliyoruz.’’ dedi.

Bakan Ersoy, söz konusu hedeflere ulaşmak için pazar çeşitlendirmesine odaklanacaklarının, sürdürülebilir bir turizm ekosistemi yaratacaklarının altını çizdi.

Türkiye’nin Küresel Sürdürülebilir Turizm Konseyi ile hükümet düzeyinde iş birliği anlaşması imzalayan ilk ülke olduğuna işaret eden Ersoy, 2028 yılı sonuna dek 9 destinasyon ve 20 ürün markası oluşturulacağını ifade etti.

Ersoy, Türkiye’nin inanç turizmi ve gastronomi turizmi gibi belli alanlara odaklanacağını, sağlık ve spor turizmini geliştireceğini söyledi.