Türkiye’nin Finlandiya ve İsveç‘in Nato’ya katılmasını kabul etmesi karşılığında koşullar

Türkiye’nin Finlandiya ve İsveç‘in Nato’ya katılmasını kabul etmesi karşılığında koşullar

Türkiye, Finlandiya ve İsveç ile NATO üyeliğini destekleyen üçlü bir mutabakat anlaşması imzaladığını doğruladı. Bir madde, İsveç ve Finlandiya'nın, istihbarat alışverişini de dahil terörle mücadelede Türkiye ile tam iş birliği yapmasını zorunlu kılıyor.

Türkiye, Finlandiya ve İsveç tarafından imzalanan mutabakatta 11 madde yer alıyor. İsveç ve Finlandiya'nın Türkiye ile anlaşmasının koşulları şunlar:

- Türkiye Cumhurbaşkanı, Helsinki ve Stockholm'ün Türkiye'nin terör örgütü olarak gördüğü YPG olarak bilinen Kürt Halk Savunma Güçlerini desteklememe konusunda anlaştığını söyledi.

- Türkiye'den yapılan açıklamada, Finlandiya ve İsveç'in ayrılıkçı milis PKK'nın "yasaklı terör örgütü" olduğunu teyit ettiği ve "Kürdistan İşçi Partisini ve diğer tüm terör örgütlerinin eylemlerini ve bunların yayılmalarını engelleme sözü verdiği" belirtiliyor.

- Türkiye, üç ülkenin ulusal silah ambargosunun uygulanmayacağı konusunda anlaştığını da açıkladı.

- Türkiye, Finlandiya ve İsveç, terörle mücadele operasyonlarını genişletmek ve organize suçla mücadele etmek için bir istihbarat paylaşım mekanizması kurma konusunda mutabık kaldı.

- Finlandiya ve İsveç, Türkiye'nin terör zanlılarının iadesi talebini ivedilikle ve kapsamlı olarak değerlendireceği konusunda anlaştı.

- Finlandiya ve İsveç, Türkiye, Amerika Birleşik Devletleri ve Avrupa Birliği tarafından terör örgütü olarak kabul edilen Kürdistan İşçi Partisinin her türlü finansmanını ve işe alımını soruşturmayı ve yasaklamayı kabul etti.