Türkiye’den Bosna Hersek ve Azerbaycan’a insani yardım taşıyan 9 tır yola çıktı

Türkiye’den Bosna Hersek ve Azerbaycan’a insani yardım taşıyan 9 tır yola çıktı

Türk Kızılayı, İstanbul'dan Bosna Hersek ve Azerbaycan'a toplam 9 tır insani yardım gönderdi.

Azerbaycan halkına yedi, Bosna Hersek'e iki insani yardım kamyonu teslim edilecek. Kamyonu uğurlamaya Kızılay Başkanı Kerem Kınık da katıldı ve bu vesileyle Azerbaycan ve Bosna Hersek'e yardım toplamayı başardıklarından dolayı çok mutlu olduklarını söyledi.

Kınık, ''İstanbul'dan iki dost ülkeye yardım gönderiyoruz. Bunların içinde gıda, ev eşyası, barınma malzemeleri, COVID nedeniyle kişisel koruyucu ekipmanlar, kışlık kıyafetler, tıbbi malzeme, ilaç, tekerlekli sandalye, oyuncak ve muhtelif tıbbi sarf malzemeleri var." diye konuştu.

Kınık, Kızılay'ın Dağlık Karabağ'daki ateşkesten sonra Azerbaycan'ın zor koşullarda yaşayan nüfusuna yardım ulaştırmaya çalıştığını söyledi. Kınık, bugüne kadar sosyal olarak tehlike altında olan 125 bin Azerbaycanlının eline geçen 26 yardım kamyonu gönderdiklerini vurguladı.

Kınık, 60 bin Azerbaycanlının evlerini terk etmek zorunda kaldığını ve evlerine dönmeleri için gerekli yardımı yapacaklarını söyledi.

Kızılay Başkanı, ''Ayağa kalkması için desteğe ihtiyacı olan Bosna Hersek'e iki kamyon insani yardım gönderiyoruz. Bosna Hersek'in dört bir yanındaki insanlara ve o ülkede kış şartlarında yaşayan mültecilere yardım etmeye çalışıyoruz.'' şeklinde konuştu.