Türkiye, yüksek güvenlik standartlarıyla yaza hazır

Türkiye, yüksek güvenlik standartlarıyla yaza hazır

Dünyada Güvenli Turizm Sertifikasyon Programı’nı başlatan ilk ülkelerden biri olan Türkiye, 2021 yaz sezonuna artırılmış önlemlerle hazır. Türkiye’nin, 2020 yılı Haziran ayında başlattığı ve turistlerin havalimanlarından transfer araçlarına, konaklama tesislerinden yeme içme mekanlarına kadar temasta oldukları tüm noktaların küresel sağlık güvenliği standartlarına uygunluğunu belgeleyen Güvenli Turizm Sertifikası, 2. yılına girerken toplam 9.800’den fazla tesis ve araca sertifika verildi. Türkiye bu sertifikayı 2021 itibarıyla 30 yatak ve üzeri tüm konaklama tesisleri için zorunlu hale getirdi. Türkiye ayrıca ulusal aşılama programı kapsamında turizm personeline de öncelik vererek yüksek güvenlik standartlarıyla 2021 yazına hazır hale geldi. 

Türkiye Cumhuriyeti Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Türkiye’deki yabancı misyon büyükelçilerinin 21-23 Mayıs arasında Antalya’da ağırlandığı etkinlikte 2021 yaz sezonu hazırlıklarıyla ilgili önemli bilgiler verdi. Bakan Ersoy, “Türkiye, 2020 yılının Haziran ayında dünyada Güvenli Turizm Sertifikası’nı uygulayan ilk ülkelerden biri olmuştu. 2020 yılında ülkemizde 16 milyon misafir ağırladık. Ziyaretçilerimizin sağlığı ve güvenliği geride bıraktığımız bir yıl içinde bizlerin en önemli önceliği oldu. Gerçekleştirdiğimiz güvenli, etkili ve disiplinli uygulama ve önlemlerle sertifika programımız da alanında dünyanın en başarılı işleri arasına girdi ve başarılı bir sezon geçirdik. Önce konaklama tesislerimizde 30 yatak ve üzeri için sertifika programını zorunlu hale getirdik, devamında sertifika alan işletmelerimizin bunu sürdürebilmeleri için programdaki kontrolleri artırdık. Ulusal aşılama programımızda Türk vatandaşlarına bugüne kadar 27 milyon dozdan fazla aşı uygulandı. Turizm sektörü çalışanlarımıza öncelik verdiğimiz aşılama programı haziran ayında daha da hızlanarak devam edecektir. 2021, Türkiye turizminde güvenlik yılı olacak.” diyen Bakan Ersoy sözlerine, “Geçen yıl güvenli turizm konusunda öncü rolü üstlenmiştik. 2021 ise bizim için aşılama programıyla daha güvenli bir yıl olacak. Hem aşılanmış turizm personelimizle hem de ülkemizin dört bir köşesinde bu sene sayısı 10.000’i aşacak uluslararası sertifikalı turizm tesisimizle 2021 yaz sezonuna hazırız.” şeklinde devam etti.

Büyükelçiler önlemleri yerinde deneyimledi 

Türkiye Cumhuriyeti Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı (TGA), büyükelçileri Antalya’da düzenledikleri “Güvenli Turizm Etkinliği”nde ağırladı. Ersoy, etkinlikte yaptığı konuşmada Türkiye’nin güvenli turizmde aldığı tüm önlemleri, ülkemizde faaliyet gösteren yabancı ülke temsilcilerine birebir tecrübe ettirmeyi hedeflediklerini belirtti.