Türkiye ve İtalya arasında iş birliği anlaşması imzalandı

Türkiye ve İtalya arasında iş birliği anlaşması imzalandı

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve İtalya Başbakanı Mario Draghi ortaklaşa düzenledikleri basın toplantısında farklı alanlarda iş birliği anlaşmaları imzalandığını duyurdu.

Mario Draghi ile düzenlediği basın toplantısında açıklamalarda bulunan Erdoğan, askeri sanayide iki ülke iş birliğinin arttığını vurgulayarak Roma ile Ankara arasında savunma sanayii alanında ilişkilerin geliştirilmesinin her iki ülkenin yararına olduğunu belirtti.

Erdoğan, “İki ülke SAMP-T Hava Savunma Füze Sistemi projesinde iş birliği anlaşması imzalamayı arzuluyor. Şu anda Türkiye ve İtalya Savunma Bakanları bir toplantıda bu konuyu değerlendiriyorlar, yakında bunu gerçekleştirmeyi umuyoruz.” dedi.

Basın toplantısından önce iki ülke farklı alanlarda toplam dokuz iş birliği anlaşması imzaladı.

İtalya’nın Avrupa Birliği (AB) ile ilişkilerin daha da iyi olması yönündeki çabalarından dolayı teşekkür eden Erdoğan, bölge gelişmelerinin Türkiye’nin AB için önemli olduğunu gösterdiğini ifade etti.

İtalya Başbakanı Mario Draghi de basın toplantısında yaptığı açıklamada, “Biz Ukrayna savaşı ile başlayan büyük sorunlarla karşı karşıyayız. Bu sorunları gidermek için iş birliği içinde olmak istiyoruz.” diye konuştu.

Türkiye’nin Ukrayna tahıl ihracatını kolaylaştırmadaki ara bulucu rolüne de teşekkür eden Draghi, “Biz dünyada insanlık faciasının yaşanmaması için bir an önce tahıl ihracatındaki mevcut tüm engelleri kaldırmalıyız.” dedi.