Türkiye ve BAE Arasında Çeşitli Alanlarda İş Birliği

Türkiye ve BAE Arasında Çeşitli Alanlarda İş Birliği

Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) Veliaht Prens Şeyh Muhammed bin Zayed el Nahyan’ın Ankara ziyareti sırasında Türkiye ve BAE enerji, çevre, finans ve ticaret alanlarında toplam on iş birliği anlaşması imzaladı.

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın davetlisi olarak Türkiye’ye gelen BAE Veliahdı Nahyan’ın, 2012 yılından sonra Türkiye’ye yaptığı ilk ziyareti olduğu aktarılırken, ayrıca son yıllarda iki ülke arasında en üst düzeyde ilk görüşme olarak da kayda geçti.

Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan ile BAE Veliahdı el Nahyan görüşmelerinden sonra iki ülke arasında söz konusu iş birliği anlaşmaları imzalandı.

İki ülke, kara para aklama ve terörün finansmanını önlemek için mali bilgi alışverişi konusunda bir mutabakat zaptı imzaladı ayrıca Abu Dabi Liman Şirketi ile Türkiye Varlık Fonu arasında da bir mutabakat zaptı imzalandı.

Abu Dabi Kalkınma Holdingi Yönetim Kurulu Başkanı çarşamba günü yaptığı açıklamada, BAE’nin Türkiye’de 10 milyar dolar yatırım için para ayırdığını belirtti.

Türkiye Merkez Bankası ile BAE Merkez Bankası da bir mutabakat zaptı imzaladı. İki ülke gümrük işleri konusunda iş birliği anlaşması imzaladı. Ankara ve Abu Dabi ayrıca enerji ve çevre alanında mutabakat zaptları imzaladı.

Daha önce BAE Endüstri ve İleri Teknoloji Bakanı Sultan el Cabir yaptığı açıklamada, Türkiye’nin farklı sektörlerinde daha fazla iş birliği ve yatırım için yeni hedefler belirlemeye hazır olduklarını belirtti.