Türkiye Suriye’de barışı ve güvenliği sürdürme sözü verdi

Türkiye Suriye’de barışı ve güvenliği sürdürme sözü verdi

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan çarşamba günü yaptığı açıklamada, Türkiye'nin Suriye'de barış, güvenlik ve istikrarı korumak için elinden gelenin en iyisini yapacağını ve komşu ülkenin siyasi bütünlüğünü ve toprak bütünlüğünü öncelikli olarak vurgulayacağını söyledi.

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile yaptığı üçlü video konferansta Erdoğan, "Suriye'nin siyasi birliğini ve toprak bütünlüğünü korumak, yerde barış sağlamak ve çatışmaya kalıcı bir çözüm bulmak önceliğimizdir." ifadelerini kullandı.

Erdoğan, "Komşu Suriye'de en kısa sürede barış, güvenlik ve istikrar sağlamak için elimizden gelenin en iyisini yapmaya devam edeceğiz." dedi. Ayrıca Astana sürecinin garantörleri arasındaki iş birliğinin Suriye'nin geleceği için belirleyici olacağını da belirtti.

Astana süreci, Cenevre'deki BM destekli barış görüşmelerinin bir tamamlayıcısı olarak Suriye'deki tüm savaşan tarafları müzakere masasına getirmek amacıyla Ocak 2017'de Rusya, Türkiye ve İran tarafından başlatıldı.