Türkiye Savunma Bakanı: Libya’da barışa engel olan Hafter’e verilen destek kesilmeli

Türkiye Savunma Bakanı: Libya’da barışa engel olan Hafter’e verilen destek kesilmeli

Türkiye Savunma Bakanı Hulusi Akar, barışın yerleştirilmesi çabalarına ve Libya topraklarının bütünlüğüne engel olan emekli General Halife Hafter’e yardım ve desteğin kesilmesinin zorunluluğunu vurguladı.

Akar, Libya İçişleri Bakanı Fethi Başağa ve Malta İçişleri Bakanı Byron Camilleri ile bugün yürüttüğü üçlü toplantının ardından iki Bakan ile yapılan toplantının olumlu, yapıcı ve son derecede verimli olduğunu açıkladı.

Akar, “Akdeniz’de barışın ve istikrarın yerleştirilmesi için Türkiye’nin sunacağı katkılar, önümüzdeki dönemde bölgeye ve dünyaya önemli bir örnek olacaktır.” diyerek Katar ve Malta’nın Akdeniz’de kaçakçılığı ve yasal olmayan göçü önlemek suretiyle barış, güvenlik ve istikrara önemli katkılarda bulunmalarının bölge için büyük kazanımlar sağlayacağına dikkat çekti.

Türkiye Savunma Bakanı Libya konusundaki konuşması esnasında ülkesinin uluslararası sahalardaki sorumluluklarının günden güne arttığını ifade ederek, “Güvenlik ve istikrarı yerleştirmedeki katkılarımızın olumlu meyvelerini toplamaya başladığımızı söyleyebilirim.” dedi.

Akar, uluslararası tanınan Mutabakat Hükümeti ile birlikte gerçekleştirdikleri işler kapsamında Türkiye’nin Libya’daki faaliyetlerinin devam ettiğine işaret ederek, “Eğitim, iş birliği ve askeri yatırımlar alanındaki faaliyetlerimiz devam etmektedir. ‘Libya, Libyalılarındır’ anlayışıyla çalışmalarımızı ve ilişkilerimizi sürdürüyoruz.” dedi.

Akar, Türkiye’nin daima Libyalı kardeşlerinin yanında duracağını vurgulayarak Türkiye’nin hedefinin Libya’nın birliğini ve istikrarını korumak olduğuna işaret etti. Libya’daki siyasi çözüm konusunda “yapıcı ve kararlı” tutumu sebebiyle Malta’ya teşekkürlerini ifade etti.