Türkiye S-400 anlaşması yüzünden ABD yaptırımlarına boyun eğmeyeceğini söyledi

Türkiye S-400 anlaşması yüzünden ABD yaptırımlarına boyun eğmeyeceğini söyledi

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay pazar günü NATO müttefikleri arasındaki ilişkilerde gerginliğe neden olan bir anlaşmayla ilgili olarak Türkiye'nin Rus S-400 karadan havaya füze savunma sistemlerini satın alma anlaşmasına yönelik ABD yaptırımlarına asla boyun eğmeyeceğini söyledi.

Washington bu sistemin NATO ekipmanlarıyla uyumlu olmadığını ve Lockheed Martin F-35 savaş uçaklarını tehlikeye atabileceğini söylüyor. Washington Ankara'nın Rusya ile anlaşmayı gerçekleştirmekte ısrar etmesi halinde ABD'nin yaptırımlarda bulunabileceği uyarısında bulundu.

Muhtemel alıcı ve F-35'lerin üretim ortaklarından Türkiye, S-400'lerin ve F-35'lerin birbirlerine etkisi olmayacağını ve Rusya ile anlaşmasından vazgeçmeyeceğini söylüyor.

Türkiye S-400'lerin etkisini değerlendirmek üzere Washington ile bir çalışma grubu kurulmasını önerdi ancak buna henüz bir yanıt alamadı.

Kanal 7'ye konuşan Oktay, ABD'nin endişelerinin yersiz olduğunu ve S-400'lerin temmuz olan teslim tarihinin değişmediğini belirtti.

Oktay, "Türkiye bir anlaşma imzaladığında sözünü tutar. Bu anlaşmayı imzaladık ve belli ödemeleri yaptık. Ben, bunların çok ciddi dayanağı olan tartışmalar ve endişeler olduğunu da düşünmüyorum." dedi.