Türkiye: “İsrail, ilhak planıyla ırkçı apartheid rejime dönüşmektedir”

Türkiye: “İsrail, ilhak planıyla ırkçı apartheid rejime dönüşmektedir”

Türkiye Dışişleri Bakanı’nın pazar günü İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu'nun önümüzdeki hafta düzenlenecek seçimlerin ardından Batı Şeria bölgelerini ilhak etmeye dair niyetini açıklamasının İsrail'in "ırkçı apertheid rejime" dönüştüğünü gösterdiğini söylediği bildirildi.

Netanyahu, salı günü Ürdün Vadisi'ni ilhak edeceğini açıkladı. Söz konusu adım Orta Doğu ülkelerini, Avrupalı güçleri ve Arap dışişleri bakanlarını endişelendirdi.

Türkiye Dışişleri Bakanlığı, cumartesi günü, İslam İşbirliği Teşkilatının pazar günü Cidde'de Netanyahu'nun açıklamasını görüşmek için toplanacağını bildirdi.

Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Cidde'de yaptığı konuşmada, Netanyahu'nun "utanç verici" planının salı günkü seçim öncesinde oy kazanmaya yönelik alçakça bir girişim olduğunu söyledi ve diğer Müslüman ülkelerin buna tepkisizliğini eleştirdi.

Resmi Anadolu Ajansı Çavuşoğlu'nun sözlerini şöyle aktardı: "Bazı ülkelerin desteğiyle cesaretlenen İsrail, ırkçı apartheid rejimine dönüşmeye başlayan saldırgan politikalarını sürdürmektedir."

Çavuşoğlu, açıklamasına şöyle devam etti: "Ümmetin tüm üyeleri sesli ve birlikte tepki vermiş olsaydı ABD ve İsrail'in pervasız planları, politikaları ve davranışları bu noktaya hiç gelmeyecekti."