Türkiye, Hindistan’a Kovid-19 yardımı gönderiyor

Türkiye, Hindistan’a Kovid-19 yardımı gönderiyor

Türkiye Milli Savunma Bakanlığı Twitter'dan yaptığı açıklamada, Kovid-19'la mücadelede kullanılmak üzere tıbbi malzeme taşıyan bir Türk askeri uçağının salı günü Hindistan'a gittiğini duyurdu.

Anadolu Ajansının bildirdiğine göre uçakta Türk Kızılayı ve Türkiye Sağlık Bakanlığı tarafından hazırlanan 630 oksijen tüpü ve oksijen jeneratörü, 50 vantilatör ve 50 bin kutu tablet ilaç dahil olmak üzere tıbbi malzeme bulunuyor.

Yardım kutularında 13. yüzyıl şairi Mevlana Rumi'nin "Umutsuzluktan sonra umut ve karanlıktan sonra birçok güneş" sözlerinin yanı sıra "Türkiye'den Hindistan halkına sevgilerle” yazıyor.

Türk Kızılayı Başkanı İbrahim Altan gazetecilere verdiği demeçte, yardımı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın emriyle Türkiye Dışişleri Bakanlığının yanı sıra Sağlık, Sanayi ve Teknoloji ve Savunma Bakanlıklarının da yardımıyla gönderdiklerini söyledi.

Yüz yılı aşan Türk-Hint bağlarına atıfta bulunan Altan, “Hindistan, hem Balkan Savaşları hem de Kurtuluş Savaşı sırasında ülkemize yardım gönderdi ve sıkıntılı zamanlarda hep yanımızda oldu. Bugün onlara yardım gönderiyoruz. " dedi.

ABD'nin Johns Hopkins Üniversitesi tarafından derlenen verilere göre toplam koronavirüs ölüm sayısı 307.231'e ulaşan Hindistan'da son 24 saatte 3.511'den fazla ölüm kaydedildi.

Veriler, günlük vakaların 196.427'ye düştüğünü ve ülkenin toplam vaka sayısının 26,94 milyon olduğunu gösterdi.