Türkiye, Gazze savaşı sürerken 100 yalan haberi ifşa etti

Türkiye, Gazze savaşı sürerken 100 yalan haberi ifşa etti

Gazze'de devam eden çatışmaların yarattığı çalkantılar sürerken Türkiye'nin İletişim Başkanı Fahrettin Altun kritik bir açıklama yaptı. Yoğun dezenformasyona karşı cesur bir girişimde bulunan iletişim ekibinin tartışmalı durumla ilgili en az 100 yalan haberi ifşa ettiği bildirildi.

Dezenformasyonla Mücadele Merkezi

7 Ekim'de kurulan Dezenformasyonla Mücadele Merkezi bu girişimin ön saflarında yer alıyor. Merkez, gerçekleri dünya kamuoyuyla paylaşmak amacıyla Filistin konusunda aktif bir şekilde özel bültenler yayımlıyor. Merkez bugüne kadar Gazze'deki gerçek senaryoya ışık tutan toplam beş özel bülten yayımladı.

Karanlık Bir Araç Olarak Dezenformasyon

Altun, sorumsuzca üretilen ve yayılan, üst seviyedeki dezenformasyonla ilgili endişelerini dile getirdi. Rahatsız edici bir şekilde, bu uygulamanın sadece anonim varlıklarla sınırlı kalmadığını, yetkililer ve devlet başkanları tarafından bile kullanıldığına dikkati çekti. Bu eğilimi şiddetle eleştiren Altun, dezenformasyonu karanlık planları olan aktörlerin elindeki bir araç olarak nitelendirdi. Altun'a göre bu aktörler hem Orta Doğu hem de Doğu Akdeniz ile ilgili gerçekleri manipüle etmek için yalan haberi kullanıyorlar.

Gerçeğin Gün Yüzüne Çıkması

İletişim Başkanlığı, Gazze savaşıyla ilgili mitleri çürütmek ve gerçekleri ortaya çıkarmak için yorulmak nedir bilmeden çalışıyor. ABD Başkanı Joe Biden'ın İsrail-Hamas savaşı hakkında yalan haber yaymakla suçlanmasından Türkiye'nin Hamas'a verdiği destekle ilgili tartışmalara kadar her bir dezenformasyon titizlikle incelenmiş ve çürütülmüştür. Başkanlığın çabaları sadece yalanları ortadan kaldırmayı değil aynı zamanda küresel enformasyon alanının güvenilirliğini korumayı da amaçlamaktadır.