Türkiye gazeteci Cemal Kaşıkçı cinayeti hükümlerinin “beklentileri karşılamadığını” belirtiyor

Türkiye gazeteci Cemal Kaşıkçı cinayeti hükümlerinin “beklentileri karşılamadığını” belirtiyor

Türkiye bu pazartesi günü, 2018'de işlenen gazeteci Cemal Kaşıkçı cinayetinde rol alan sekiz kişi aleyhinde verilen kararları eleştirerek alınan hükümlerin "ne ülkesinin ne de uluslararası toplumun beklentilerini karşıladığını" vurguladı.

Türkiye Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, Twitter'daki hesabı üzerinden yayımlanan bir dizi mesajda, Türkiye'nin "hala" Kaşıkçı'nın cenazesine ne olduğunu, onu kimin öldürmek istediğini veya yerel iş birlikçilerin olup olmadığını "bilmediğini" dile getirdi.

Altun'a göre bu, Suudi Arabistan'daki yasal işlemlerin inanılırlığı konusunda şüphe yaratıyor. Altun, Suudi yetkilileri, Türkiye'de yürütülen cinayet soruşturmasında "işbirliği yapmaya" çağırdı.

"Türkiye sınırları içinde işlenen Cemal Kaşıkçı cinayeti konusunu aydınlatmak ve adaleti sağlamak meşru zorunluluk ve vicdan meselesidir." diyerek aynı zamanda "bunun, ileride benzer gaddarlıkların önlenebilmesini garanti etmenin tek şekli olduğunu" ifade etti.

Türkiye savcılığı nisan ayında, cinayetteki olası rolleri nedenyile 20 Suudi aleyhinde zaten ömür boyu hapis cezası istemiş ve Riyad'dan iadelerini talep etmişti. Suudi Arabistan ise, kendi soruşturma süreçlerini savunarak iadeleri reddetmişti.