Türkiye Dışişleri Bakanı, Türk askeri konvoyunun saldırıya uğraması üzerine Suriye hükümetini uyardı

Türkiye Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu 20 Ağustos’ta, Suriye savaş uçaklarının Türk askeri konvoyuna saldırması üzerine Suriye hükümetine uyarıda bulundu ve Türkiye’nin, askerlerinin güvenliğini sağlamak için gerekli önlemleri alacağını açıkladı.

Türkiye Savunma Bakanlığı o gün yaptığı açıklamada, Türk askeri konvoyunun Suriye İdlib’de bulunan 9 no’lu gözlem noktasına ilerlediği sırada saldırıya uğradığını, olayda 3 sivilin hayatını kaybettiğini, 12 sivilin de yaralandığını bildirdi. Açıklamada, hava saldırısı, Türkiye ile Rusya arasında varılan anlaşmayı ihlal ettiği yönünde eleştirildi. Suriye basını da o gün söz konusu hava saldırısını doğruladı.

Çavuşoğlu 20 Ağustos’ta düzenlenen basın toplantısında, Türkiye’nin Türk askerlerinin ve gözlem noktalarının güvenliğini sağlamak için gerekli tüm önlemleri alacağını söyledi. Türkiye 9 no’lu gözlem noktasını kaldırmayacak.

Çavuşoğlu ayrıca hava saldırısı meydana geldikten sonra Türkiye ile Rusya’nın çeşitli düzeylerde iletişim kurduğunu, her iki tarafın Genelkurmay Başkanlarının da telefon görüşmesi yaptığını belirtti.