Türkiye Cumhurbaşkanı, Rusya ve Ukrayna Cumhurbaşkanları ile telefonda görüştü

Türkiye Cumhurbaşkanı, Rusya ve Ukrayna Cumhurbaşkanları ile telefonda görüştü

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Rus mevkidaşı Vladimir Putin ve Ukraynalı mevkidaşı Volodimir Zelenski ile dün telefon görüşmeleri yaparak Ukrayna’daki son durumu ele aldı.

İletişim Başkanlığından yapılan açıklamada, Erdoğan ile Zelenski’nin tahıl koridoruyla ilgili gelişmelerin yanı sıra, Türkiye’nin Ukrayna’ya sağladığı insani yardımları ve enerji desteğini ele aldığı kaydedildi.

Erdoğan, Türkiye’nin Rusya ile Ukrayna arasında kalıcı barış sağlanması için ara buluculuğa hazır olduğunu ifade etti. Erdoğan, ayrıca tutuklu takası ve Zaporijya Nükleer Santrali konularındaki temasların süreceğini belirtti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, dün Rus mevkidaşı Vladimir Putin ile de telefon görüşmesi gerçekleştirerek Putin’i tek taraflı ateşkes sağlamaya çağırdı.

Erdoğan, Ankara ile Moskova’nın Rusya-Ukrayna krizine dair müzakerelerin yanı sıra, tutuklu takası, tahıl koridoru ve güvenli bölge girişimleri gibi konularda olumlu sonuçlar elde ettiğini kaydetti.

Erdoğan, barış ve müzakere çağrılarının tek taraflı ateşkes ve adil bir çözüm vizyonu ile desteklenmesi gerektiğinin altını çizdi.

Erdoğan, Putin ile görüşmesinde, Türkiye’de bir doğal gaz merkezi inşa edilmesine dair altyapı planının da en kısa sürede tamamlanacağını kaydetti.