Türkiye Cumhurbaşkanı ile Libya Başbakanı‘nın ortak basın toplantısı

Türkiye Cumhurbaşkanı ile Libya Başbakanı‘nın ortak basın toplantısı

Türkiye ziyaretinin ilk gününde Libya Başbakanı ve Türkiye Cumhurbaşkanı ortak basın toplantısı düzenledi.

Basın toplantısında Libya Milli Birlik Hükümeti Başbakanı Abdulhamid Dibeybe’nin ve beraberindeki bakanların Türkiye ziyaretinden memnuniyet duyduğunu vurgulayan Erdoğan, “Bugünkü görüşmelerde iki ülke arasında ilişkilerin ve iş birliğinin geliştirilmesinin şart olduğu üzerinde duran iki taraf, ortak tarihe dayanarak kendileri için aydın bir gelecek inşa etmeye çalışacak.” dedi.

Zamanla darbecilerin savaş ve insanlık suçlarının art arda ortaya çıktığına işaret eden Erdoğan, “İşgal döneminde ortaya çıkan toplu mezarlıklar bu suçların canlı kanıtıdır.” dedi.

Türkiye’nin Libya meşru hükümetini desteklemeyi sürdüreceğini vurgulayan Türkiye Cumhurbaşkanı şöyle konuştu: “Türkiye, Libya’nın meşru hükümetine yönelik saldırılar şiddetlendiğinde BM tarafından da resmen tanınan meşru hükümetin çağrısı üzerine onlara yardıma koştu. Başkaları darbeci Hafter’i desteklerken Türkiye, Libya hükümetini destekleyen ve yanlarında duran tek ülke oldu. Türkiye askeri ve güvenlik iş birliği anlaşmalarıyla Trablus’un düşmesini önledi ve ateşkesi sağladı.”

Güçlü bir yapıya sahip olan Türkiye’nin özel sektörünün de Libya’ya her türlü yardıma hazır olduğuna işaret eden Erdoğan, “Salı günü Libya Başbakanı ve Türkiye’nin özel sektör temsilcileri arasında gerçekleşecek görüşmelerde bu konular tam olarak ele alınacak. Dünyada Korona salgını sürdüğü bu dönemde Libyalı misafirlerimize 150 bin doz Korona aşısı verilecek ve Korona ile mücadele alanındaki deneyimlerimizi de onlarla paylaşacağız.” dedi.

Libya Başbakanı Abdulhamid Dibeybe de Türkiye ziyaretinin yararlı geçtiğini vurgulayarak Türkiye’ye Libya’da ateşkesi desteklemesinden dolayı teşekkür etti.

Erdoğan ile gerçekleşen toplantının stratejik iş birliği toplantısı olduğuna işaret eden Dibeybe, “Tüm dost ve komşu ülkelerle, özellikle de Türkiye ile gerçek anlamda stratejik ilişkilere sahip olmak istiyoruz.” dedi.

Görüşmenin sonunda ortak bir açıklama yayımlandı:

Türkiye ve Libya, seçimlerle iktidara gelen Milli Birlik Hükümeti ve Başkanlık Konseyinin, Libya’nın yegane meşru hükümeti olduğu üzerinde vurgu yaptı.

Doğu Akdeniz’de diyalog ve iş birliğini destekleyen Türkiye ve Libya, tüm tarafların haklarının garantilenmesi amacıyla bölgesel bir konferansın yapılmasının şart olduğunu vurguladı.

Açıklamada Türkiye’nin Libya’da kalıcı bir ateşkesin sağlanmasındaki önemli rolü üzerine vurgu yapıldı.

Türkiye Cumhurbaşkanı ve Libya Başbakanı’nın görüşmesinde iş birliği belgeleri imzalandı.