Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan Putin ile Zelenski’yi aradı, Ukrayna’daki baraj krizi konusunda aracılık teklif etti

Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan Putin ile Zelenski’yi aradı, Ukrayna’daki baraj krizi konusunda aracılık teklif etti

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan çarşamba günü Ukraynalı ve Rus mevkidaşlarıyla ayrı ayrı telefon görüşmeleri yaparak Ukrayna'daki bir barajın çökmesini soruşturmak için ortak bir mekanizma kurmayı teklif etti.

Ülkenin en büyük barajlarından biri olan Nova Kakhovka Barajı, Ukrayna'nın Rus işgalindeki güneyinde Dnipro Nehri üzerinde yer alıyor. Baraj salı günü çökerek on binlerce kişinin bölgeden kaçmasına neden oldu.

Türkiye'nin resmî açıklamalarına göre Erdoğan çarşamba günü önce Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenski ardından da Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile yaptığı telefon görüşmelerinde Rus ve Ukraynalı uzmanlar, Birleşmiş Milletlerin (BM) yanı sıra Türkiye'yi içeren bir mekanizma kurulması önerisini masaya yatırdı. Erdoğan önerisinde Karadeniz tahıl anlaşması girişimi olarak bilinen ortak mekanizmaya işaret etti. Türkiye ve BM geçen yıl Kiev ile Moskova arasında imzalanan, Ukrayna'nın tahıl ve diğer ürünlerinin dünya pazarlarına ulaşmasını sağlayan Karadeniz anlaşmasına ara buluculuk etmişti. Ankara aynı zamanda iki ülke arasında bir esir takası görüşmesi gerçekleştirmek için Ukraynalı ve Rus insan hakları komisyon üyeleri arasında bir dizi görüşmeye de ev sahipliği yaptı.

Erdoğan, Putin ile gerçekleştirdiği telefon görüşmesinde "barajdaki patlamanın şüpheye yer bırakmayacak şekilde kapsamlı bir şekilde soruşturulması" gerektiğini vurguladı.

Kiev ve Moskova barajın çökmesinden birbirlerini sorumlu tutuluyor. Biden yönetimi salı günü yaptığı açıklamada olayın sebebini anlamak için Ukraynalı mevkidaşlarıyla birlikte çalıştığını belirtti.

Çarşamba günkü telefon görüşmelerinde Erdoğan, ülkesinin savaşan iki ülke arasında adil bir barış sağlanması için çabalarını kararlılıkla sürdüreceğini de ifade etti.

Göreve başlamasının ardından bu hafta Erdoğan'ın bilinen ilk uluslararası telefon görüşmeleri olan söz konusu görüşmeler Erdoğan'ın ülkesinin Ukrayna ile Rusya arasında ve diğer ihtilaflarda da ara bulucu olarak profilini genişletme çabalarını yansıtıyor ki bu, Erdoğan'ın 14 Mayıs'taki genel seçimlerden önce de izlemekte olduğu bir gündemdi.