Türkiye, ABD’nin F-35’lere ilişkin mektubunun müttefiklik ruhuna uymadığını belirtti

Türkiye çarşamba günü, Ankara'nın F-35 savaş jeti programından çıkarılmasına dair Washington'dan gelen bir mektubu, kullanılan dilin iki NATO müttefiki arasındaki müttefiklik ruhuna uymadığını söyleyerek eleştirdi.

ABD Savunma Bakan Vekili Patrick Shanahan geçen hafta, Türkiye Savunma Bakanı Hulusi Akar'a yazdığı bir mektupta Ankara'nın Rus S-400 füze savunma sistemini alma planlarını değiştirmemesi durumunda Türkiye'nin F-35 programından çıkarılacağını belirtmişti.

Bakanlığının yaptığı bir açıklamada ifadelerine yer verilen Akar, Ankara'nın bu mektuba ilişkin bir cevap üzerinde çalıştığını ve ilerleyen günlerde bunun ABD'ye gönderileceğini söyledi.

Akar ayrıca Shanahan ile telefonda görüşeceğini ve ay sonundaki bir NATO toplantısında da bir araya geleceklerini belirtti. Akar, "İster mektup ister karşılıklı görüşme olsun yapacağımız temaslarda bütün konular masada olacak. Biz bilinen görüşlerimizi açık ve net bir şekilde ifade etmeye devam ediyoruz. Aynı tutum ve davranış içinde olmayı sürdüreceğiz." dedi.