“Türk Tesla"ya hücum

“Türk Tesla"ya hücum

Türkiye'de geliştirilen ve üretimine başlanan ilk otomobil olan elektrikli TOGG henüz satışa sunulmadan “Türk Tesla”ya ilk sipariş verilmişti bile. Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev kasım ayında mevkidaşı Recep Tayyip Erdoğan ile telefon görüşmesinde -Aliyev sanki sadece Erdoğan'ın özel şirketle olan yakın bağlarını değil, aynı zamanda talebin ne kadar güçlü olacağını da biliyormuşçasına- iki araç ayırttı. Yaklaşık 100 bin kişi 12 gün boyunca, gıptayla bakılan, dış görünümü, rengi Türkiye'den ilham alınan "doğal güzelliğe" sahip araçlardan birini sipariş etmek için cumartesi gününe kadar kayıt yaptırdı. Bu arada üretici firma daha pazartesi akşamı, kayıt süresi sona ermeden önce ilk parti dağıtımda teslim edilecek araba sayısını 12 binden 20 bine çıkardı.

Müşterilerinin, arkadan itişli giriş seviyesi T10X model için 953.000 lira (46.500 avro karşılığı) ödemesi gerekiyor. Üreticiye göre buna yüzde 18 KDV ve yüzde 10 ÖTV dahil. Alıcılar başlangıçta iki pil boyutu ve donanım seviyesi seçebiliyor. 52,4 kilovat saatlik batarya 314 kilometrelik bir menzil vadederken, daha büyük olan 88,5 kilovat saatlik batarya ise 523 kilometrelik bir menzil vadediyor. Dört tekerlekten çekişli bir varyantın ise sonbaharda Marmara Denizi'ndeki Gemlik tesisinden ayrılması planlanıyor.

Eski Bosch yöneticilerinden TOGG CEO'su Gürcan Karakaş, "araba"dan söz etmiyor, "akıllı cihaz, tekerlekli bilgisayardan” bahsediyor. Araçta, standart olarak 12 inçlik bir dijital ekran, merkezi bir 29 inçlik akıllı dokunmatik ekran ve yerleşik bir kamerayla birlikte geliyor. Sistem, sesli komutla kontrol ediliyor ve şirketin dediği gibi, sürücünün "selfie çekmesine ve ellerini direksiyondan çekmeden sosyal medya platformlarına yüklemesine" olanak tanıyor.

Araba kadar, üreticisi de yeni bir gelişme sayılır. TOGG, Cumhurbaşkanlığı Sarayı rüzgarıyla 2018 yılında Anadolu Grubu, BMC, Kök Grup, Turkcell ve Zorlu Holding'in ortak girişimi olarak Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) çatısı altında kuruldu. Proje, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın mayıs seçimleri öncesinde parlaması beklenen pek çok projeden biri. 

Ancak Türkiye dışından TOGG araçlarına ilgi duyanların şimdilik beklemesi gerekecek. Batı Avrupa pazarlarına ihracat 2024 yılı sonuna kadar planlanıyor.