Türk Mutfağı Haftası başladı

Türk Mutfağı Haftası başladı

21-27 Mayıs tarihlerinde tüm dünyada Türk Mutfağı Haftası düzenleniyor. Bu hafta sadece Türkiye'de değil ülkenin dış temsilciliklerinde de yaygın bir şekilde kutlanmaktadır.

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile eşi Emine Erdoğan’ın öncülüğünde Türkiye Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından dünyanın dört bir yanında düzenlenen Türk Mutfağı Haftası, yüzyıllar boyunca gelişen Türk yemeklerini hazırlama geleneklerini gözler önüne seriyor.

Türk mutfak kültürü Anadolu’da Antik Çağ uygarlıklarının izlerini taşır; temel unsurlarını ise 11. yüzyıldan itibaren Orta Asya’dan Anadolu’ya göç eden Türklerin yemek alışkanlıkları, Anadolu Selçuklu mutfağı ve Osmanlı mutfağı oluşturmuştur.

İlk kez Orta Asya Türkleri tarafından yapıldığı düşünülen ve yüzyıllar içerisinde tüm dünyaya yayıldığı bilinen yoğurt ile yufka, pastırma, mantı gibi lezzetler tarih ve kültürün ortaklığına işaret ediyor.

Baklava, dolma, sarma, kebap, pilav, börek, helva, döner, yoğurt, lokum, kahve gibi birçok lezzet Türk mutfağının bugün hâlâ komşu coğrafyalarda yaşayan mirasıdır.

Türk Mutfağı Haftası’nın ikincisinin de Türkmenistan'da yakın bir tarihte düzenleneceğini hatırlatmak isteriz.