Türk elektrikli SUV araçları Almanya’ya geliyor

Türk elektrikli SUV araçları Almanya’ya geliyor

Türkiye'nin Yeni Elektrikli Otomobil Markası TOGG’un, Ülke İçindeki Satışları Yakında Başlayacak. Aracın Gelecek Yıl Almanya’da Olması Bekleniyor

Şimdiye kadar dünya otomotiv haritasında bulunmayan Türkiye, bu gerçeği değiştirmek üzere. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 2010 yılında, Türkiye orijinli otomobil üretimi için çağrıda bulunmuştu.

Türk otomobil markası TOGG 2018 yılında kuruldu. Markanın elektrikli araçları 2024 yılının sonundan itibaren Batı Avrupa'da, dolayısıyla Almanya'da da satışa sunulacak. TOGG’un ilk örneklerinden olan elektrikli SUV T10X modelinin bu yıl mart ayının sonundan itibaren ülke içindeki alıcılarıyla buluşması planlanıyor. Aynı yolu farklı modeller de izleyecek.

160 kw/218 beygir gücündeki T10X modeli, modern ve sağlam görünümlü bir araç. V1 ve V2 olmak üzere iki donanım varyasyonu olan aracın aynı zamanda iki tip batarya alternatifi de mevcut. TOGG T10X'in oturaklı dış gövde tasarımı, İtalyan tasarımcılara ait.

Oldukça etkileyici bir ekran tasarımı olan T10X modellerinin tamamında 12 inçlik gösterge ekranı, bilgi-eğlence ekranı olarak tasarlanan 29 inçlik bir dokunmatik ekran ve bir adet araç içi kamera yer alıyor. Sürücünün komutuyla aktif hâle gelen 4G internet bağlantısıyla sürücüler kaydedilen öz çekim görüntülerini internete yükleyebiliyor.

V2 varyasyonunda 19 inç alaşım jantlar, uyarlanabilir hız sabitleyici, elektronik bagaj kapağı, suni deri iç döşeme, renk seçenekli ortam aydınlatması, elektronik ayarlanabilen ısıtmalı ön koltuk, ön cam ve arka koltuklar gibi pek çok özellik mevcut.

T10X modelinin Türkiye'deki satış fiyatı ortalama 47 bin 500 avrodan başlıyor. Almanya’daki satış fiyatları henüz netlik kazanmadı.