Türk elektrikli aracı Togg Türkmenistan’a gelecek

Türk elektrikli aracı Togg Türkmenistan’a gelecek

“Togg” adıyla gündeme gelen Türkiye’nin ilk yerli elektrikli otomobilin beyazı Türkmenistan'a gönderilecek. İlgili açıklama Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu tarafından yapıldı.

Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Türk yapımı Togg otomobile başta Türk devletleri olmak üzere dünyanın dört bir yanından büyük ilgi olduğunu pazar günü Antalya’da bulunan Togg Sergi Alanı’nı ziyaret ederken açıkladı.

Bu hafta 4 Nisan'da Türkiye'nin ilk elektrikli otomobili Togg, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev'e teslim edildi. Mevlüt Çavuşoğlu, “Türkmenistan ve Özbekistan gibi diğer ülkelere de teslim edilecek.” şeklinde konuştu. Türkmenistan'ın beyaz renk için talepte bulunduğunu dile getiren Çavuşoğlu, beyaz renk araçların da bir ay sonra çıkacağını açıkladı.

Bakan Çavuşoğlu, Türkmenistan'ın kendilerinden beyaz renk Togg'u istediğini belirterek, “Türkmenistan beyaz istedi ve oraya beyaz araba göndereceğiz. Bugün Dışişleri Bakanı Reşit kardeşimle görüştük beyaz arabalar bir ay sonra çıkacak, bir ay sonra göndeririz diye ya da elimizde şu anda kırmızı var onlardan isterseniz hemen gönderebiliriz diye telefonla görüştük.” ifadelerine yer verdi.

Türkiye’nin Bursa şehrinde inşa edilen Togg fabrikanın açılış töreni geçen yıl 29 Ekim’de yapılmıştı. Etkinliğe katılan Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Togg elektrikli otomobili test etti. Erdoğan, yılda 175 bin otomobil üretileceğini ve 2030 yılında üretimin 1 milyonu aşacağını söyledi. Araba, 200 ve 400 beygir gücünde elektrik motoruyla iki versiyonda mevcuttur. 320 kW güç üreten versiyon 4.8 saniyede 0’dan 100 km/s hıza çıkabilecek. Otomobilin güçlü versiyonu 500 kilometre civarında bir menzile sahip.