Türk dronlarının küresel satışlarında artış

Türk dronlarının küresel satışlarında artış

Geçtiğimiz günlerde Suudi Arabistan da Katar ve Kuveyt’in ardından Türkiye’den TB2 SİHA’sını satın almak üzere anlaşma imzaladı.

Gerçek muharebedeki olağanüstü performansı ve yüksek maliyet performansı nedeniyle TB2’lerin satışları son yıllarda arttı. Türkiye, 32 ülkeye 500'ün üzerinde TB2 SİHA sattı.

Baykar firmasının Türk ordusu için geliştirdiği orta irtifa ve uzun havada kalış süreli İHA, ilk uçuşunu Ağustos 2014'te tamamladıktan sonra ordu envanterine girdi.

Muharebe irtifası 5.500 metre olan TB2’nin maksimum uçuş irtifası 8200 metre, maksimum hızı da saatte 220 km’ye ulaşabiliyor. TB2’nin batarya ömrü ise 27 saate kadar çıkıyor.

Son dönemdeki yerel çatışmalarda etkili olan TB2, Dağlık Karabağ sorununda Azerbaycan ordusunun Ermenistan'a ait çok sayıda zırhlı aracı ve hava savunma sistemini yok etti.

TB2’lerin maliyeti de görece düşük olmasıyla dikkat çekiyor. Uluslararası piyasada yaklaşık 5 milyon dolara satılıyor. 2019 yılında yalnızca 6 adet TB2 SİHA ihraç eden Baykar, Dağlık Karabağ çatışması sonrasında 2023 yılı itibarıyla 32 ülkeye 500'ün üzerinde TB2 sattı.

Birleşik Arap Emirlikleri, Eylül 2022'de tek seferde 120 TB2 SİHA satın aldı. TB2’ler Polonya, Irak, Katar, Birleşik Arap Emirlikleri ve Azerbaycan orduları tarafından kullanılıyor.

Türkiye, diğer yandan TB2’nin geliştirilmiş versiyonu TB3’ü test ediyor. 27 Ekim'de ilk uçuşunu tamamlayan TB3’ün yük kapasitesi yaklaşık 280 kilogram, uçuş menzili ise 1800 kilometreden fazla. TB3’ün kısa kalkış ve iniş yeteneği, onu gemilerde çalışmaya elverişli yapıyor. 2024 yılında seri üretimine geçilecek TB3, TCG Anadolu amfibi hücum gemisiyle birlikte çalışacak.

Baykar, ayrıca Kızılelma adlı taarruz uçağının seri üretimine de 2024’te başlamayı planlıyor. Kızılelma, farklı tiplerde hassas mühimmat ve havadan havaya füzeleri taşıyabilecek.

Türkiye, gelecekte İHA ihracatını kullanarak iki alanda gelişme sağlayabilir.

İlk olarak, silah ihracat hacmini artırabilir. Türkiye'nin silah ihracatı 2022'de 4,4 milyar dolara ulaştı. Bu, bazı Avrupa ülkelerinin yıllık savunma bütçelerini dahi geride bırakıyor. Türk hükümeti, bu sayıyı 2023'te 6 milyar dolara çıkarmayı planlıyor. Türkiye, SİHA ihracatından istifade ederek Katar, Birleşik Arap Emirlikleri ve Azerbaycan gibi halihazırda ticaret yaptığı ülkelerin yanında, Afrika ve Avrupa’dan yeni ülkelere de silah satmayı istiyor.

İkinci olarak, donanımlarda bağımsızlık seviyesi yükseltiliyor. Türkiye, son yıllarda gelişmiş donanımların başkaları tarafından kontrol edilmesinden kurtulmak için yerli savunma sanayisini güçlü bir şekilde geliştiriyor. Ar-Ge ve kurulum yatırımlarını artırarak büyük dron ülkelerinin arasına katılan Türkiye, bağımsız hava ve deniz platformlarının inşasını güçlendirerek yabancı gelişmiş silah ve teçhizata bağımlılıktan kurtulmayı hedefliyor.