Rusya ve Türkiye, ikili yatırımları artırma konusunda anlaştı

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin pazartesi günü yaptığı açıklamada, Rusya ve Türkiye'nin yatırım iş birliğini artıracağı ve çeşitli alanlarda daha fazla ortak projeye başlayacağını belirtti.

Putin, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile yaptığı görüşmelerin ardından "Moskova ile Ankara arasındaki ekonomik ilişkileri derinleştirmek için çok şey yapılıyor... Ekonominin sanayi, metalürji, tarım ve yüksek teknoloji sektörü gibi çeşitli sektörlerinde yeni ortak projelerin başlatılmasıyla yatırım iş birliğinin daha da aktif hale getirilmesi teşvik edilecek." dedi. Putin’in açıklamalarına göre iki ülkenin 2018’deki ikili ticareti yüzde 15’in üzerinde büyüyerek 25 milyar ABD dolarını geçti, karşılıklı yatırım hacmi ise 20 milyar ABD dolarına yaklaşıyor.

Erdoğan, “Ana hedefimiz Rusya ve Türkiye'nin emtia cirosunu mevcut 26 milyar dolardan 100 milyar ABD dolarına çıkarmak. Stratejik bakış açısıyla ekonomi, ticaret ve diğer alanlarda ikili iş birliği hedeflerine ulaşmak için mümkün olan her şeyi yapacağız."

İki devlet lideri, enerji alanı da dahil olmak üzere Rusya-Türkiye iş birliğinin çeşitli yönlerini ele aldı. Putin, Türkiye'deki Akkuyu nükleer santralinin inşasının "kilit enerji projelerinden biri" olduğunu belirtti. Putin ayrıca iki tarafın da Türkiye'nin Karadeniz kıyısındaki terminalin inşasını hızlandırması gerektiğini ve böylece Türk Akımının yıl sonuna kadar faaliyete geçeceğini vurguladı.

Putin'e göre 2018’de 24 milyar metreküp ihraç ile ülkenin ihtiyacının yaklaşık yarısını karşılayan Türkiye’nin en büyük doğal gaz tedarikçisi Rusya.