Mısır-Türkiye ilişkilerinde yeni dönem

Mısır-Türkiye ilişkilerinde yeni dönem

Dışişleri Bakanı Semih Şükrü, Kahire’de Türk mevkidaşıyla yaptığı görüşmelerde, tüm ikili meseleler, bölgesel gelişmeler ve Mısır ile Türkiye’nin karşı karşıya kaldığı meydan okumaların ele aldığını vurguladı.

Şükrü, el Tahrir Sarayı'nda Bakan Mevlüt Çavuşoğlu ile yapılan görüşmelerden sonra düzenlenen ortak basın toplantısında, “Kahire ile Ankara arasında karşılıklı büyükelçiler atamaları konusunu görüştük ve bu uygun zamanda yapılacak.” ifadesini kullandı. Çavuşoğlu ise Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Cumhurbaşkanı Abdülfettah el Sisi ile görüşmek için yakında Kahire’yi ziyaret etmesini ele aldığını söyledi.

Türkiye Dışişleri Bakanı, Kahire ziyaretine dün sabah başladı. Ziyaret, yıkıcı depremden sonra Türkiye’yi ziyaret eden Semih Şükrü’nün daveti üzerine on yıldan beri Türkiye Dışişleri Bakanı'nın ilk ziyareti.

Şükrü, önce el Tahrir Sarayı'nda Türk mevkidaşıyla ikili görüşmeler gerçekleştirdi. Bunun ardından iki bakanın başkanlığında, Mısır ve Türkiye heyetleri arasında görüşmeler yapıldı. Görüşmelerde ikili ilişkilerin tüm yönleri, müşterek öneme haiz bölgesel ve uluslararası meseleler ele alındı. İki bakan daha sonra Mısır, Türkiye ve uluslararası basından birçok temsilcinin katılımıyla ortak basın toplantısı düzenledi.

Şükrü, iki saatten daha fazla süren görüşmelerde bütün alanlarda iki ülke arasındaki ilişkilerin normalleştirme sürecini ele alındığını belirterek görüşmelerin, bu ilişkilerin her iki ülkeye teşkil ettiği büyük önem açısından şeffaf ve açık olduğunu vurguladı.

Bakan Şükrü ayrıca iki halkın yararına olacak şekilde iki ülke arasındaki ilişkilerde tam normalleşmeye ulaşmak için iki ülkenin liderliği tarafında siyasi iradenin bulunduğundan söz etti.

“İlişkileri normalleştirme süreci, ilişkilerde tekrar ivme kazandırılması ve ilişkilerin güçlendirilmesi doğrultusunda çok yakında amacını gerçekleştirecek.” ifadesini kullanan Dışişleri Bakanı, iki ülke arasında tam anlayış olmasının önemli olduğunu vurgulayarak diplomatik ilişkilerin daha önce durgunluk dönemlerinde bile kesilmediğine işaret etti.

Bakan, “İki ülke arasındaki ilişkilerde yeni dönem başlıyor, daha fazla istikrarın sağlanması iki ülkenin halkına olumlu yansıyacak.” dedi.

Türkiye Dışişleri Bakanı ise, Mısır ile ilişkilerin “tarihî” olduğunu belirterek yıkıcı depremden sonra Mısır’ın ülkesine sunduğu yardımlardan dolayı teşekkürlerini ifade etti ve Mısır ile ilişkilerin geliştirilmesi için ortak adımların atıldığına işaret etti.

Çavuşoğlu, gelecek dönemde iki ülke arasında başkonsolos ve büyükelçilerin karşılıklı atamalarına odaklanılacağını belirterek iki ülke arasındaki diplomatik ilişkilerin yakın sürede zirveye ulaştırmak için geliştirileceğini vurguladı.