Mağarada 9 gün mahsur kalan ABD’li kurtarıldı

Mağarada 9 gün mahsur kalan ABD’li kurtarıldı

Türkiye Mağara Araştırma Derneği’nden yapılan açıklamada, aniden rahatsızlanarak bin metre derinlikteki bir mağarada mahsur kalan ABD’li Mark Dickey’in dokuz gün sonra kurtarıldığı belirtildi.

Dernek, X hesabından yaptığı paylaşımda, "Mağaradaki kurtarma operasyonu başarıyla sonuçlandı. Emeği geçen herkesi tebrik ediyoruz." ifadelerini kullandı.

Olay yerinde çekilen görüntülerde, Dickey'nin kurtarıldığında bilincinin yerinde olduğunu gösterdi.

Dickey, yaşadıklarını "çılgın bir macera" olarak nitelendirirken, Türk hükûmetine ve kurtarma çalışmalarına katılan herkese teşekkür etti.

AFAD yetkilileri de düzenlenen basın toplantısında, Dickey'in sağlık durumunun iyi olduğunu kaydetti.

Avrupa Mağara Kurtarma Derneği de kurtarma çalışmalarına katılan yedi ülkeden kurtarıcılarına teşekkür etti.

Morca Düdeni’nin haritasını çıkarmak üzere arkadaşlarıyla birlikte Toros Dağları’nda çalışan 40 yaşındaki Dickey, 2 Eylül günü aniden mide kanaması geçirmiş ve mağarada mahsur kalmıştı.

Kurtarma çalışmalarına birçok ülkeden 200'e yakın kişi katıldı. Kurtarma operasyonlarına düzenleyenlerin bunun çok büyük ve karmaşık bir yeraltı kurtarma operasyonu olduğunu kaydetti.

Operasyon esnasında çekilen videolarda, Dickey’e ilk anda mağarada tıbbi müdahalede bulunulduğu görüldü. Dickey’in ailesi de oğullarının kurtarıldığını öğrendikten sonra Türk hükûmetine ve kurtarma çalışmalarında emeği geçen herkese teşekkür etti.