İslamabad Deklarasyonu, Türkiye, Azerbaycan ve Pakistan arasındaki derin iş birliğini vurguladı

İslamabad Deklarasyonu, Türkiye, Azerbaycan ve Pakistan arasındaki derin iş birliğini vurguladı

Türkiye, Azerbaycan ve Pakistan, üç ülke arasında siyasi, ekonomik, barış ve güvenlik konuları başta olmak üzere birçok alanda iş birliğini derinleştiren İslamabad Deklarasyonunu imzaladı.

Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu yaptığı açıklamada Ankara, Bakü ve İslamabad’ın güvenlik, istikrar ve sükûneti artırmak için önemli adımlar atacağını belirtti.

Azerbaycanlı ve Pakistanlı meslektaşları ile İslamabad’da düzenlediği ortak basın toplantısında konuşan Çavuşoğlu, “Güvenliği, istikrarı ve huzuru artırmak için önemli adımlar atmaya karar verdik.” dedi.

Çavuşoğlu şöyle konuştu: “Üçlü toplantının ilkini 2017 yılında Bakü’de yaptık. Bundan sonra sıra Türkiye’de ve bugün bu tür toplantıları daha fazla yapmaya karar verdik. Yani 3-4 yıl daha beklememize gerek yok.”

Ayrıca Çavuşoğlu şunları söyledi: “Azerbaycan ve Pakistan Dışişleri Bakanları ile yaptığımız üçlü görüşmede, ülkeler arası ilişkilerin geliştirilmesinin önemine değindik özellikle de ulaşım ve enerji alanlarında altyapının geliştirilmesinin önemini tartıştık.”

Azerbaycan Dışişleri Bakanı Ceyhun Bayramov, Türk ve Pakistanlı mevkidaşlarıyla düzenlediği ortak basın toplantısında, “Türk ve Pakistan şirketlerini Dağlık Karabağ’da kurtarılan toprakların yeniden inşasında aktif rol almaya davet ediyoruz.” dedi.

Pakistan Dışişleri Bakanı Şah Mahmud Kureyşi, Türk ve Azeri mevkidaşlarıyla ortak basın toplantısında yaptığı konuşmada, “Türkiye, Azerbaycan ve Pakistan üçlü ilişkilerin ve iş birliğinin artırılmasına daha fazla odaklanmaya karar verdi.” dedi.