Irak ve Türkiye, Basra’yı Türkiye Sınırına bağlayacak ulaştırma koridoru inşa edecek

Irak ve Türkiye, Basra’yı Türkiye Sınırına bağlayacak ulaştırma koridoru inşa edecek

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye ve Irak'ın Basra’dan Türkiye sınırına uzanan bir kara ve demir yolu ulaştırma koridoru inşa edeceğini söyledi.

Erdoğan, ülkesini ziyaret eden Irak Başbakanı Muhammed Şiya es Sudani ile düzenlediği ortak basın toplantısında, "Basra'dan Türkiye'ye uzanacak Kalkınma Yolu Projesi için çalışmaları yürütecek bakan arkadaşlarımızı görevlendirdik. Kalkınma Yolu Projesi’ni bölgemizin yeni İpek Yolu'na dönüştüreceğimize inanıyorum." dedi.

Erdoğan, ayrıca Irak'ın çektiği su sıkıntısının azaltılması için Dicle Nehri'nden bırakılan su miktarının artırılacağını kaydetti.

Irak Başbakanı ile görüşmesinde terörün her türüne karşı mücadele konusundaki kararlılıklarını yeniden vurguladıklarını dile getiren Erdoğan, "Iraklı kardeşlerimizden beklentimiz, PKK’yi terör örgütü ilan etmeleri ve topraklarını bu eli kanlı terör örgütünden temizlemeleridir." diye konuştu.

Es Sudani hükûmetinin Irak topraklarının komşusuna karşı "saldırı noktası" hâline gelmesine izin vermeyeceğini belirterek Türkiye'nin güvenliği ile Irak'ın güvenliğinin birbirinden ayrı düşünülemeyeceğini kaydetti.