Fahrettin Altun: “Sözde Ermeni soykırımı iddiası, sadece siyasi hesaplardan beslenen bir iftiradır”

Fahrettin Altun: “Sözde Ermeni soykırımı iddiası, sadece siyasi hesaplardan beslenen bir iftiradır”

Türkiye Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı tarafından 1915 olaylarının tarihsel arka planı, hukuki boyutu ve günümüze yansımalarını ele almak amacıyla “1915 Olayları Uluslararası Konferansı” düzenlendi.

Türkiye Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Altun, bu programda ortaya konacak fikirlerin gerçeklerin ortaya çıkmasına katkı sağlayacağını; zira tarihin, mütevazı ancak bir o kadar da cesur insanların hakikate olan inançları sayesinde doğru okunabildiğini dile getirdi.

Osmanlı’nın bir bütün olarak, İmparatorluğun son döneminde olağanüstü zorluklarla mücadele ettiğini kaydeden Altun, “Çanakkale’de, Kafkasya’da, Hicaz’da, Filistin’de ve Irak’ta büyük mücadeleler verdik. Türkiye Cumhuriyeti olarak Osmanlı İmparatorluğu tarafından 1915 yılında kabul edilen Tehcir Yasası’nın uygulanması aşamasında yaşanan acıları tüm kalbimizle, derinden hissediyoruz.

Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın da ifade ettiği gibi “hep birlikte Türkiye olmanın” da acıda ve sevinçte birlik olmaktan geçtiğini inanıyoruz. Bununla birlikte, bugün asırlar boyunca barış içinde beraber yaşamış Türk ve Ermeni halklarının ortak geçmişini çarpıtarak tarihten husumet çıkarmaya tevessül eden bir anlatıyla karşı karşıyayız ve biz bu anlatıya karşı çıkıyoruz.

Hakikate ulaşma isteğimiz siyasal bir kazanım için değil, hakikatin kendisi içindir. Sayın Cumhurbaşkanımızın 1915 olayları için arşivlerin ortaya konması ve bilimsel yaklaşım çağrısı da buna yöneliktir. Bu bir hakikat çağrısıdır. Sözde Ermeni soykırımı iftirası, gerçeklerle hiçbir bağı olmayan, sadece siyasi hesaplardan beslenen bir iddiadır.

Hangi parlamentonun ne karar verdiği, hangi yabancı devlet başkanının ne cümle kurduğunun nazarımızda hiç bir kıymeti yoktur. Bizim için aslolan şey, geçmişten bugüne bu toprakların evlatlarının kalbinde adil bir şekilde yer alabilmektir. Bu konferansın 1915’in meydana geldiği tarihsel arka planı unutturmamak ve sözde Ermeni soykırımı iftirası üzerinden ülkemize diz çöktürme girişimlerine engel olmak adına önemli bir fonksiyon icra edeceğine inanıyoruz." ifadelerini kullandı.