Fahrettin Altun: Müttefiklerimizi, dostlarımızı ve dünyada ihtiyaç olanları desteklemeye devam edeceğiz

Fahrettin Altun: Müttefiklerimizi, dostlarımızı ve dünyada ihtiyaç olanları desteklemeye devam edeceğiz

Türkiye Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, Türkiye'nin COVID-19 salgınıyla mücadelede müttefiklerine, dostlarına ve yardıma muhtaç herkese yardım etmeye devam edeceğini söyledi.

Twitter hesabı üzerinden Türkiye’nin dünya ülkelerine koronavirüs pandemisiyle mücadelede yaptığı insani yardımlara değinen Altun, açıklamalarında şu sözlere yer verdi:

“NATO müttefikimizle gösterdiğimiz dayanışmanın bir örneği olarak tıbbi malzemeleri taşıyan ikinci uçak ABD’ye ulaştı. Müttefiklerimizi, dostlarımızı ve dünyada ihtiyaç içindeki bütün ülkeleri desteklemeye devam edeceğiz. Bu bir siyaset meselesi değil, Cumhurbaşkanımız Erdoğan'ın ve ülkemizin insani yaklaşımının göstergesidir."

Altun ayrıca tıbbi ekipman yardımının Somali'ye gönderildiğini ve bu sevkiyatın içerisinde Türkiye dışına ilk defa gönderilen yerli solunum cihazlarının da yer aldığını belirtti.

Türkiye'nin dünya çapında yaklaşık 60 ülkeye yaptığı insani yardımla ilgili birçok olumlu geri dönüş ve övgü aldığını kaydeden Altun, Türkiye'nin salgından önce dahi gayrisafi yurt içi hasılasına (GSYİH) göre insani yardımlar açısından dünya lideri olduğunu söyledi.

Altun, "Halkımızın engin cömertliği sayesinde ülkemizde 4 milyon mülteciyi barındırmaya devam ediyoruz. Dünyada bundan daha fazla sayıda mülteci barındıran bir ülke yok. Biz bu insanları kamplarda tutmuyor, kardeşlerimiz olarak aramıza kabul ediyoruz; zira insanlık bunu gerektirir." ifadelerini kullandı.

Türkiye'nin pandemi başlangıcından bu yana dünya için yaptığı her şeyin, herkese önce insan gözüyle baktığının bir kanıt olduğunun altını çizen Altun, "Cumhurbaşkanımız Erdoğan, bu tarihi zorluk karşısında insanlığımızı göstermemiz gerektiğini bize her gün hatırlatıyor." dedi.

Altun, "Türkiye bu krizden, halkımızın selameti için milli kaynaklarını seferber ederek hasta ve güçsüz durumdakilere bakarak, dünyada herkese yardım eli uzatarak ve küresel bir çözüm için küresel girişimlerde bulunmuş olarak çıkacaktır. Milletimizin sabrıyla, cömertliğiyle ve metanetiyle gurur duyuyoruz." ifadeleri kullandı.