Erdoğan, yeni bir rekor kırmak için ekonomi reformu paketi açıkladı

Erdoğan, yeni bir rekor kırmak için ekonomi reformu paketi açıkladı

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, cuma günü hükümetinin ülkeyi ekonomik olarak on büyük ülke arasına yükseltmeye kararlı olduğunu vurgulayarak yeni ekonomi reformu paketini açıkladı.

Erdoğan bu açıklamayı, İstanbul’da ekonomi reformu paketinin tanıtım toplantısında yaptı. Erdoğan, “Yeni rekorlar kıracak bir milli ekonomiyi hedefliyoruz.” diyerek bu hedefe ulaşacağından ve Türkiye’yi dünyanın en büyük on ekonomisinden biri yapacağından emin olduğunu vurguladı.

Erdoğan, yeni reformların omurgasını teşkil eden külli ve yapısal ekonomi siyasetine dikkatleri çekti.

Erdoğan şöyle dedi: “Genel maliye, enflasyon, finans sektörü ve cari açık alanlarındaki reformlara odaklandık. Bu külli ekonomik istikrar çerçevesinde yapılan bir reformdur. Bu reformların ilk alanı, tehlikeler karşısında daha sağlam bir genel mali yapıyı kurmaktır.”

Erdoğan, kamu sektöründe ve kamu sektörü ile özel sektör arasındaki ortaklıklarda yeni politikalar uygulamayı vadetti. Uluslararası yatırımcıların vergilerle ilgili karşılaştığı problemlerin de reformlar arasında yer aldığına dikkati çekti.

Bu bağlamda Erdoğan, enflasyonla mücadelenin ve enflasyonu bir haneli rakamlara indirmenin hükümetin öncelikleri arasında olduğunu vurguladı.

Ayrıca katılımcı finans sektörünü geliştirecek yeni bir yasa hazırlığının tamamlandığına işaret etti.

Türkiye Cumhurbaşkanı, “Yenilenmeye açık yeni yönetim sistemi, ülkemize güven ve istikrar iklimini sağlayacak, bunun gerçekleşmesi için hükümetimiz anayasa çerçevesinde gerekli adımları atacaktır.” dedi.

Erdoğan, ekonomi reformu paketinin kapsadığı pratik politikalarla birlikte Türkiye’yi güvenli bir şekilde geleceğe taşıyacağına olan güvenini ifade etti.

Erdoğan dünyaya yayılan korona salgınının yansımalarına değinerek, “Geçen yıl koronavirüs salgınının yansımalarına rağmen yüzde 1,8 oranında bir ekonomik büyüme sağladık.” dedi.

Aşılama konusunda ise Erdoğan, korona aşısının adil bir dağıtımı olmadan dünyanın esenliğe kavuşamayacağını söyledi.