Erdoğan: “Türkiye’nin tek isteği Balkanlar’da barış ve istikrardır”

Erdoğan: “Türkiye’nin tek isteği Balkanlar’da barış ve istikrardır”

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan yaptığı açıklamada, Ankara’nın tek isteğinin Balkanlar’da barış ve istikrar olduğunu belirtti.

Anadolu Ajansının haberine göre geçen 25 yılda Balkan bölgesinin birçok acı yaşadığını ve ağır bedel ödediğini vurgulayan Erdoğan, ortaklaşa bir gelecek inşa etmek gerektiğini belirtti.

Sırbistan’daki Sremska Mitrovica kentinde Saray Bosna-Belgrad arasındaki otoyolun temel atma töreni ve diğer farklı projelerin açılış töreninde konuşan Erdoğan, “Biz birlikte geleceğimizi inşa etmeliyiz. Farklılıklarımızı çatışma ve ihtilaf faktörü olarak görmemekle birlikte bunu bir değer ve zenginlik olarak görmeliyiz ve tüm alanlarda iş birliğimizi artırmalıyız. Önümüzdeki dönemde ortak gururumuz olan bu projelere yeni kişilerin de eklenmesini umuyoruz. Türkiye, Sırbistan’da yatırımlarını artırmaya devam edecek. Bu ülkeler tüm alanlarda ilişkilerini geliştirmeli. Bu toprakların her bir karışı, iş birliği ve dayanışma anılarımızla doludur.” dedi.

Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic yaptığı açıklamada, “Bu, bölgede herkes için tarihi bir olaydır. Bizim için tarihi bir olaydır. 1945 yılından bu yana Bosna Hersek ile tüm kara ve demiryolu ve diğer ulaşım hatlarımız uygun durumda değildi. Şu anda geleceğe güvenle bakma, ilişkileri düzenleme, tereddütleri, korkuları ve düşmanlıkları bir kenara bırakma fırsatı oluştu.” dedi.