Erdoğan: Türkiye yeni nesil patlayıcı üretiminde süper lige çıktı

Erdoğan: Türkiye yeni nesil patlayıcı üretiminde süper lige çıktı

Anadolu Ajansının aktardığına göre Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bugün Ankara'da enerji malzemeleri üretimi için fabrika açarak yeni nesil patlayıcı üretiminde ülkesinin süper lige çıktığını söyledi.

Erdoğan, MKEK Barutsan Roket ve Patlayıcı Fabrikasında Enerjetik Malzemeler Üretim Tesisi Açılış Etkinliği ve Ürün Lansmanına katıldı.

Ülkesinin savunma sanayisinin son zamanlarda kaydettiği önemli ilerlemeden bahseden Erdoğan, ''Artık uçak bombalarımızın, mühimmatlarımızın, füzelerimizin ve harp başlıklarımızın patlayıcıları konusunda kimseye bağımlı olmayacağız.'' ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı ayrıca bugünkü fabrikanın açılmasının önemine dikkat çekti.

Türk Ordusunun Tüm İhtiyaçlarını Karşılamak

Erdoğan, ''Türkiye yeni nesil patlayıcı üretim kabiliyetinde süper lige çıktı. Bu tesisle yurt dışından temin edilen modüler barut sistemi artık tamamen yerli imkanlarla üretilecek.'' dedi.

Erdoğan, Türk Makine ve Kimya Endüstrisi Kurumunu özel sektörle yakın iş birliği içinde Türk ordusunun tüm ihtiyaçlarını karşılayacak bir yapı haline getirmeye çalıştıklarını, yabancı ülkelere bağımlılığı sona erdirmeye ve aynı zamanda hem Türkiye'ye hem de bu ülkenin dostlarına destek olmaya çalıştıklarını söyledi.