Erdoğan: “Türkiye, Rus S-400’lerin teslimat tarihini öne çekebilir”

Türkiye'nin Başkanı Recep Tayyip Erdoğan çarşamba günü yaptığı konuşmada, Washington'un şiddetli karşı çıkmalarına rağmen Türkiye'nin, temmuz ayında yapılması öngörülen Rus S-400 hava savunma sisteminin teslimat tarihini öne çekebileceğini söyledi.

Pazartesi günü Rusya'ya giderken uçakta gazetecilere konuşan Erdoğan, "S-400 savunma sistemi temmuz ayında teslim edilecek ancak bu tarih öne çekilebilir." dedi.

Çarşamba günü basında çıkan haberlere göre Erdoğan, "Ülkemizin güvenliği için alınan bu önlem ne üçüncü bir ülkeyi hedef alıyor ne de egemenlik haklarının tasarrufunun yetkisini üçüncü bir ülkeye veriyor." şeklinde konuştu.

Washington Ankara'ya, S-400'lere alternatif olarak Amerikan savunma sistemi PATRIOT'ları önerdi ancak geçtiğimiz hafta ABD'ye bir ziyaret gerçekleştiren Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu çarşamba günü yaptığı açıklamada, bu anlaşmanın henüz garanti olmadığını ifade etti.

NTV televizyon kanalına mülakat veren Çavuşoğlu, "Sadece S-400'e ihtiyacımız yok başka savunma sistemlerine de ihtiyacımız var." ifadesini kullandı.

Türk Dışişleri Bakanı, "ABD, PATRIOT'ları satmak istemezse yarın biz ikinci S-400'ü de satın alabiliriz veya başka bir savunma sistemini." şeklinde konuştu.