Erdoğan: “Srebrenitsa’daki Soykırım insanlık üzerinde kara bir lekedir”

Erdoğan: “Srebrenitsa’daki Soykırım insanlık üzerinde kara bir lekedir”

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 01 Kasım 1995'te Bosna Hersek'teki savaşı ve soykırımı sonlandıran Dayton Barış Anlaşması Görüşmelerinin başlamasının 25. yıl dönümü dolayısıyla Srebrenitsa Anma Merkezi ve Sycamore Vakfı tarafından, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığının desteğiyle düzenlenen "Soykırım: Srebrenitsa'dan Alınan Dersler" başlıklı Liderler (Dijital) Zirvesine bir video mesaj gönderdi.

Srebrenitsa'da, Avrupa'nın göbeğinde yaşanan soykırımın, insanlık tarihine kara bir leke olarak kazındığını vurgulayan Erdoğan, "Aradan geçen çeyrek asra rağmen vahşice katledilen 8 bin 372 Boşnak kardeşimizin acısı yüreğimizi dağlamaya devam ediyor.'' dedi.

Soykırımın sorumlularının hak ettikleri cezaları almadıklarını da sözlerine ekleyen Erdoğan şöyle konuştu: "Birleşmiş Milletlerin koruması altına sığınan kardeşlerimizi, katillerine teslim ederek ölüme gönderenler, sorumluluklarının hesabını vermemiştir. Daha vahimi insanlık özellikle Avrupalı siyasetçi ve basın-yayın organları, Srebrenitsa soykırımından gereken dersleri çıkarmamıştır. Srebrenitsa soykırımını çaresizce izleyen uluslararası kuruluşlar, son yıllarda yaşanan bu zulümleri de sadece seyretmişlerdir."