Erdoğan: “Rusya ile Ukrayna tahıl anlaşmasını uzattı”

Erdoğan: “Rusya ile Ukrayna tahıl anlaşmasını uzattı”

Rusya ve Ukrayna tahıl anlaşmasını uzatmak konusunda anlaştılar. Bu, cumartesi günü Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklandı. Ancak henüz ne kadar uzatıldığı netleşmedi. Mevcut antlaşmanın süresi 19 Mart'ta sona erecekti.

Ukrayna ve Rusya, Afrika, Orta Doğu ve Asya'nın bazı bölgelerine buğday, arpa, ayçiçek yağı ve diğer gıda maddelerinin önemli tedarikçileridir. Savaş başlamadan önce Rusya aynı zamanda dünyanın en büyük gübre ihracatçısıydı. Şubat 2022'deki Rus işgalinin ardından bu kaynakların kesintiye uğraması, dünya çapında gıda fiyatlarını yükseltti ve daha fakir ülkelerde açlık krizi korkusu yarattı.

Erdoğan, Çanakkale'de bir tesisin açılış töreninde yaptığı konuşmada, "Her iki tarafla yaptığımız görüşmelerin ardından, 19 Mart'ta sona erecek olan anlaşmanın uzatılması sonucuna ulaştık." dedi. Erdoğan ayrıca Ukrayna, Rusya ve Birleşmiş Milletlere dünyanın gıda arzının istikrarı için çok önemli olarak nitelendirdiği anlaşmayı sürdürme çabaları için teşekkür etti. Türkiye Cumhurbaşkanı, şimdiye kadar 800'den fazla geminin anlaşma kapsamında 25 milyon ton tahıl taşıdığını söyledi.

Ayrıca Rusya ile Rus gıda maddelerinin ve gübresinin ihracatını kolaylaştırmak için bir anlaşma daha yapıldı. Rusya, daha önce kendi tahıl ve gübre ihracatının Batılı ülkelerin yaptırımları tarafından halen engellendiğini öne sürerek, defalarca anlaşmaları feshetmekle tehdit etmişti.