Erdoğan: “PKK hiçbir zaman Kürtlerin hakkını savunmadı”

Tarih boyunca Kürtlere zulüm eden en büyük örgütün PKK olduğuna işaret eden Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, PKK’nın hiçbir zaman Kürtlerin haklarını savunma peşinde olmadığını ve hiçbir örgütün de Türk halkından olmadığını belirtti.

Diyarbakır’da AK Partinin seçim kampanyası çerçevesinde toplanan halka seslenen Erdoğan, “S-400 füzelerinin alımının NATO ittifakı, F-35 programı ve ABD güvenliğiyle hiçbir bağlantısının olmadığını herkes çok iyi biliyor. Konu S-400 değil aksine konu, Türkiye’nin özellikle Suriye konusunda özgür hareket etmesidir. Rusya’dan füze savunma sisteminin alınma nedeni ve kullanacağımız yöntem tamamen açıktır. Ankara Moskova ile bu anlaşmayı ortak menfaatler ve mantık üzerinde tamamlayacak. Ankara ve Washington’un bu konudaki ihtilaflarının da diğer konular gibi çözümlenmesini umuyorum.” dedi.

Mitingde PKK ve Kürtler konusuna da işaret eden Erdoğan, “Türkiye; Suriye, Irak ve herhangi başka bir yerde Kürtlerin emperyalist planlarına maşa olmamaları için savaşıyor.” dedi.

Türkiye’nin Kürtlerin hakları, kültürü ve onurunu savunmada devrim niteliğinde işler yaptığına işaret eden Erdoğan, “Diyarbakır’ın ihtiyacı olan tek mesele, PKK terör örgütünden kurtulmaktır.” dedi.

Tarih boyunca Kürtlere zulüm eden en büyük örgütün PKK olduğuna işaret eden Erdoğan sözlerini şöyle sürdürdü: “PKK hiçbir zaman Kürtlerin haklarını savunma peşinde olmadı ayrıca başka hiçbir örgüt de Türk halkından olmadı. Bu örgüt sadece sert ideolojik amaçları için Kürt kardeşlerimizi kullanıyor.”

Türkiye’deki herkesin eşit haklara sahip olduğuna işaret eden Erdoğan, “Irak, Suriye veya başka bir bölgede Kürt, Arap veya başka bir etnik grup dara düştüğünde Türkiye kucak açıyor.” dedi.