Erdoğan New York’ta yapımı tamamlanan Türkevi’nin açılışını gerçekleştirdi

Erdoğan New York’ta yapımı tamamlanan Türkevi’nin açılışını gerçekleştirdi

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan pazartesi günü New York'ta, finansmanı Türkiye tarafından sağlanan Türkevi'nin (“Türkevi Center”) açılışını gerçekleştirdi. Erdoğan açılışını gerçekleştirdiği binayı "şaheser" olarak nitelendirdi.

Erdoğan açılışta yaptığı konuşmada, Türkevi'nin 2023'te, Türkiye Cumhuriyeti'nin 100. yıl dönümünde Türkiye'nin dünya sahnesindeki yerini yansıtacağını söyledi ve “Bugün haklı bir gurur yaşıyoruz. Gururluyuz çünkü devletimize, milletimize kalıcı bir eser daha kazandırıyoruz. Gururluyuz çünkü bu eserle New York'un silüetine tarihi ve geleneksel mimarimizin güzelliklerini ve zarafetini yansıtıyoruz.(…) Bu tarihi günde yanımızda olduğunuz için hepinize özel teşekkürlerimi sunmak istiyorum. Türkevi binamız, Birleşmiş Milletlere, çok taraflılığa, adalete ve barışa olan inancımızın da bir sembolüdür. Büyüyen, gelişen ve güçlenen Türkiye'nin diplomatik ağırlığının ve vizyonunun yeni bir nişanesini işte burada yükselttik.” dedi.

Erdoğan temeline bırakmış olduğu mektupta da vurguladığı üzere “binanın, Türkiye'nin başarı hikayesinin sembollerinden biri olarak uzunca bir süre hizmet vereceğini" dile getirdi ve yeni Türkevi'nin sunduğu imkanlarla Birleşmiş Milletlerin ve üye ülkelerin faaliyetlerinde hizmet vermeye hazır olduğunu söyledi.

Manhattan'daki (821 First Avenue) açılış törenine katılan üst düzey konuklar arasında BM Genel Sekreteri Antonio Guterres, KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Kosova Cumhurbaşkanı Vjosa Osmani-Sadriu, Letonya Cumhurbaşkanı Andris Berzins ve Litvanya Cumhurbaşkanı Gitanas Nauseda da vardı.

Guterres, yeni Türkevi'nin açılışına katılmaktan “büyük memnuniyet” duyduğunu ifade etti ve Türkiye'nin mültecilere ev sahipliği yapma ve onlara yardım etme konusundaki eşsiz performansına övgüde bulundu. Türkiye'nin ve Türk toplumunun mültecilere yönelik muazzam cömertliğine bizzat aşinayım” diyen Guterres, “Korunmaya muhtaç mültecilere desteğiniz için size (Türkiye) içten teşekkürlerimi sunuyorum.” ifadesini kullandı.

171 metre yüksekliğindeki Türkevi, Türkiye'nin simgesi olarak yansıtılmakla birlikte BM daimi temsilciliğine ve Türk Başkonsolosluğuna ev sahipliği yapıyor.

Özellikle Selçuklu ve Osmanlı İmparatorluğu'ndan kalma geleneksel Türk mimari motiflerine sahip yapı, gökyüzüne lale şeklinde yükseliyor ve Manhattan şehir merkezinden, East River'dan ve hatta Long Island'dan bile görülebiliyor. Yapı, dünyanın en ünlü şehirlerinden biri olan New York'un silüetini zenginleştirecek, Türk kültürünü, tarihini ve çeşitliliğini yansıtacak sembolik bir gökdelen olarak tasarlandı.

Türkevi Center'ın kıvrımlı hatları ve geometrik hilal desenleri Perkins Eastman tarafından tasarlanırken bina, “İslami temalar, Türk sanatı ve kültürünün" modern bir mimari yorumu olarak değerlendiriliyor.

Salı günü New York'ta düzenlenecek BM 76. Genel Kurulu'na katılacak olan Erdoğan Türkevini pazar günü ziyaret etti. Erdoğan Türkevini ziyaret ettikten sonra Türk Amerikan Ulusal Yönlendirme Komitesi tarafından düzenlenen bir etkinlikte Türk-Amerikan toplumu üyelerine hitap etti. Müslümanları federal ve eyalet seçimlerinde oy kullanmaya çağıran Erdoğan, mümkün olan her şekilde yardım etme sözü verdi ve İslam düşmanlığını Covid-19'dan daha tehlikeli olarak nitelendirdi.

Türkiye Cumhurbaşkanı konuşmasında, “Sizlerden yardım, ihsan ve dava faaliyetlerinizi artırarak sürdürmenizi bekliyorum. (…) Covid-19'dan daha sinsi bir virüsle mücadele ediyoruz, bu virüsün adı İslam düşmanlığıdır. Birçok ülkede inancından dilinden, isminden veya kılık kıyafetinden dolayı Müslümanların ötekileştirilmesi artık sıradan vakalar haline geliyor. Nefret suçlarıyla mücadeleye daha fazla katkı vermelisiniz.” sözlerini sarf etti.