Erdoğan: Mısır Ve Arabistan İle İlişkilerin Düzelmesini İstiyorum

Erdoğan: Mısır Ve Arabistan İle İlişkilerin Düzelmesini İstiyorum

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, TRT televizyonuna yaptığı açıklamada, Ankara’nın Mısır ve Suudi Arabistan ile ilişkileri düzeltmeyi arzuladığına işaret ederek “Kahire ile ilişkiler bakanlar düzeyinde devam ediyor ve bu konuda çok farklı gelişmeler olabilir. Biz ayrıca Suudi Arabistan ile ilişkilerimizi de geliştirme çabasındayız.” dedi.

Mısır konusuna da değinen Erdoğan şöyle konuştu: “Bu ilişkiler bakanlar düzeyinde sürüyor ve bu konuda çok farklı gelişmeler olabilir.”

Abu Dabi Veliahtı'nın son ziyaretine karşılık önümüzdeki şubat ayında BAE yi ziyaret edeceğine işaret eden Erdoğan, Birleşik Arap Emirlikleri ile atılan adımların tarihi olduğunu belirtti.

Konuşmasının bir diğer bölümünde Erdoğan, ülkesinin değiştiğini ve artık eski Türkiye olmadığını döviz oyunlarıyla zayıflatılamayacağı veya engellenemeyeceğini belirtti.

Erdoğan “Ankara artık aleyhindeki mali piyasaların baskısına boyun eğmeyecek. Türk ekonomisi bu tehditlerle mücadele edecek güce sahip. Biz tüm gücümüzle bu tehditler karşısında duracağız. Biz Milli Güvenlik Kurulunda bu tehditleri bildiğimizi ve buna karşı girişimlerde bulunacağımızı vurguladık.” dedi.

Ankara’nın bu döngüden çıkabileceğini vurgulayan Erdoğan, ülkesinin ekonomi kalkınmasını engelleyen hiçbir tarafa izin vermeyeceğini belirtti.

Erdoğan “Bu yıl Türk ekonomisindeki büyümenin en az yüzde 10'a ulaşmasını bekliyoruz.” dedi.

Yabancı yatırımcılara seslenen Erdoğan “Uzun vadeli yatırım zamanı geldi. Türkiye’de bu tür yatırımları yapanlar kazanacak.” dedi.