Erdoğan, kendisi ve Trump’ın Libya üzerine “bazı meselelerde” anlaştıklarını belirtti

Erdoğan, kendisi ve Trump’ın Libya üzerine “bazı meselelerde” anlaştıklarını belirtti

Türkiye Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, pazartesi günü ABD Başkanı Donald Trump ile yaptığı bir telefon görüşmesinde Libya'daki ihtilafı ele aldıklarını ve buradaki gelişmelere ilişkin "bazı meselelerde" anlaştıklarını söyledi.

Türkiye; Birleşik Arap Emirlikleri, Mısır ve Rusya tarafından desteklenen Halife Hafter güçlerince başkent Trablus'a yapılan bir saldırıyı son haftalarda püskürten ve uluslararası alanda kabul tanınan Fayez el Sarrac hükümetini destekliyor.

Erdoğan, devlet yayın kuruluşu TRT'ye verdiği bir mülakatta ayrıntıya yer vermeden, "Telefon görüşmemizden sonra Türkiye ile ABD arasında yeni bir dönem başlayabilir. Bazı konularda anlaştık." dedi.

Beyaz Saraydan yapılan açıklamada, Trump ve Erdoğan'ın Kuzey Afrika ülkesindeki savaşın yanı sıra Suriye ve Doğu Akdeniz bölgesini ele aldığı belirtilirken herhangi bir ayrıntı verilmedi.

Erdoğan, "Şimdi amaç, tüm Sirte alanını ele geçirmek ve bunu halletmek. Buralar petrol kuyuları olan alanlar, buralar büyük önem taşıyor." dedi.

Erdoğan, Moskova'nın Libya'daki rolünü de Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile görüşeceğini belirtti.

Erdoğan "Orada Panstir'leri var, Libya'ya 19 savaş uçağı gönderdiler. Onunla görüştükten sonra ilerisini planlayabiliriz." dedi.