Erdoğan: “İslamofobi hastalığına karşı dünyanın dört bir yanını seferber etmeliyiz”

Erdoğan: “İslamofobi hastalığına karşı dünyanın dört bir yanını seferber etmeliyiz”

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “11 Eylül saldırısının ardından Amerikan yönetiminin ‘Müslümanları şeytanlaştırma’ stratejisi, birçok toplumun kültürel yapısında var olan İslamofobi virüsünü tetikledi.” dedi.

Anadolu Ajansından aktarılan habere göre 1. Uluslararası Medya ve İslamofobi Sempozyumuna katılan Cumhurbaşkanı Erdoğan yaptığı konuşmada şu ifadelere değindi: “İslam düşmanlığı kanser hücreleri gibi başta Batı ülkeleri olmak üzere dünyanın birçok yerinde yayılıyor.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Daha düne kadar marjinal olarak nitelendirilen bazı ırkçı grupların Batı'nın siyaset sahnesindeki rolleri, Batı'nın düştüğü bataklıktan kurtulmak yerine daha da dibe gömüldüğünü gösteriyor.” açıklamasında bulundu.

Erdoğan, “İkinci Dünya Savaşı sırasında Yahudi soykırımı konusunda kendilerini parantez içine alanlar şimdi Müslümanları hedef alıyor.” ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan konuşmasının devamında şöyle dedi: “Tüm vatandaşlarının güvenliğini sağlamakla sorumlu olan Batı ülkelerinin hükümetleri bunun yerine İslam ile düşmanlık yarışına girdiler. Özgürlükleri kısıtlamanın uzun vadede refahı düşürmek anlamına geldiği gerçeğine sırtını dönenler, aslında İslam'a değil geleceklerine düşmandırlar. Müslümanlara yönelik bu yeni ırkçılığın Batılılar tarafından ‘İslamofobi’ olarak küçümsendiğini çok iyi biliyoruz ancak yapılan şey aslında İslam düşmanlığıdır.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Dünyadaki yedi buçuk milyar insana İslam’ın değil İslamofobinin dünya için bir tehdit olduğunu söylemeliyiz. Bu tehdide maruz kalan tüm toplulukların ve ülkelerin bir araya gelmesi ve uluslararası arenada güçlü bir iletişim ağı kurması zorunludur. İslam dünyası birleştiği vakit İslamofobi ile mücadelede kısa sürede sonuç elde edilir. Vicdanlı politikacıları, aydınları, din adamlarımız da dahil olmak üzere medya mensuplarını dünyadaki İslamofobi hastalığına karşı seferber etmeliyiz.” açıklamasında bulundu.